Çağın sporu, E-spor

0
1069
- Reklam -

Gençlerin yeni gözdesi E-spor, her geçen gün izlenme oranlarıyla rekorlar kırıyor. Yeni bir spor dalı olarak lanse edilen bu alanda yarışmalar düzenleniyor, büyük para ödülleri dağıtılıyor. Her çocuk artık bir e-sporcu olmak istiyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın bir parçası olan bilgisayarlar, telefonlar, tabletler yeni bir sektör doğurdu. Sokakta top oynayan çocukları görmekte zorlanıyoruz. Bunun en geçerli nedenlerinden bir tanesi bilgisayar oyunları. Artık çocuklar sokakta birebir iletişim halinde oyun oynamak yerine, sanal ortamda konuşma programlarıyla ekran karşısında oyun oynamayı tercih ediyorlar.

Tamda bu noktada karşımıza yeni bir alan çıkıyor. Elektronik sporlar, yani e-spor genellikle profesyonel oyuncular arasında düzenlenen organize bilgisayar oyunu yarışmalarına verilen isim. E-spor strateji, dövüş, birinci şahıs nişancı oyunları ve spor oyunları gibi dallarda düzenlenen turnuvalarla takımlara ve oyunculara önemli para ödüllerinin verildiği, yüksek izlenme oranlarına ulaşan bir dal haline geldi. Hem oyun oynayıp hem de para kazanabilmek gençlerin oldukça ilgisini çekerken, kazanılan paralarda küçümsenecek boyutlarda değil.

- Reklam -

Yapılan yatırımlar bu sektörün artık bir spor alanı, bir iş alanı olarak görülmesini sağlar nitelikte. Yeteneği olan oyuncular profesyonel e-spor takımlarında kendilerine yer bularak lisanslı birer sporcu olabiliyorlar.

Türkiye’de her yıl yaklaşık yüzde 7 oranında büyüyen oyun pazarının, Dünya genelinde de gösterdiği gelişim büyük spor kulüplerinin de bu alana girmek istemesine neden oldu. Türkiye’de Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi büyük kulüpler e-spor arenasına girerken, bu durum Dünya’da da benzer nitelikte.

Oluşturulan oyun evlerinde birlikte kalan oyuncular, aynı bir futbol takımının antrenman sistemi gibi antrenmanlar, stratejiler kurarak bu evlerde turnuvalara hazırlanıyorlar.

League of Legends Dünya Şampiyonası, The International, The Evolution Championship Series ve Intel Extreme Masters gibi turnuvalar canlı yayınlanarak futbol, basketbol gibi popüler spor türlerini izlenme oranlarıyla zaman zaman geride bırakmayı bile başarabiliyor. Her geçen gün daha da büyüyen bu sektör aynı zamanda çok eleştirilirken büyümesinin önüne geçilemiyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz