E-haciz bunaltıyor

93

Maliye, gecikmiş vergileri toplamak için e-haciz uygulaması başlattı. Büyük borçluları bilmeyiz ama geçmişten kalan, unuttuğunuz, ödemeyi ihmal ettiğiniz vergi borcunuz varsa yandınız demek. Hiç ummadığınız anda hesaplarını bloke ediliyor.

Bloke konulduğu herhangi bir bankacılık işleminde fark edebiliyorsunuz. ancak buna ilişkin bilgiyi hesaplarınızda göremiyorsunuz. Bankaya “neden işlem yapamıyorum” diye sorduğunuzda size, vergi borcu nedeniyle hesaplarınızın bloke koyulduğu söyleniyor. Hangi vergi, hangi daire diye öğrenmek istediğinize sadece bloke koyan vergi dairesinin kod numarası veriliyor.

Kod numaraları vergi dairesinin bulunduğu ilin plakasıyla başlıyor. İnternette arama yapıyorsunuz, ilgili vergi dairesini buluyorsunuz. Memurlara ulaşabilirseniz vergi tutarını öğrenebiliyorsunuz.
İş ödemeye gelince sıkıntılar daha artıyor. Hesaplarınız bloke olduğundan para çekemiyorsunuz. Para ararken eğer hesaplarda otomatik ödeme filan varsa hepsi günü geçtiğinden cezalı duruma düşüyor, para transferi yapılamıyor.
Para buldunuz, farklı bir ilde de olsanız, ödeme yaptınız ama takip etmeniz gerekiyor. Her ne kadar ödemeler otomasyon sistemiyle ilgili bloke koyan vergi dairesine hesaplarına düşse de telefon açıp uyarmanız şart. Çünkü onlar da hesabınızın bulunduğu bankaya “hacizi kaldırdım” diye yazı yazmaları gerekiyor. Bu işlemlerin tamamlanması bir günü alabiliyor.

Bu işlerden maliyeciler, vergi memurları da şikayetçi vatandaş da. Tamam, ödenmemiş verginin peşine düşülsün, haciz, bloke de konulsun da bunun önceden haberdar edilmesi ve mükellefe belli bir süre tanınması iyi olmaz mı? Örneğin cep telefonlarına SMS atılsa, “vergini öde, ödemezsen bir hafta sonra haciz gelecek” denilse, sıkıntılar azalabilir.

VERGİ DAİRELERİ ARASINDAKİ EŞİTSİZLİK

Yasalar herkese eşitlik sunar. Örneğin aynı işi aynı ücretle yapanlara eşitlik imkanlar, çalışma ortamları sağlanır diyor ama Ankara’daki bazı vergi dairelerden örnek verelim:
Ulus’taki Maliye Bakanlığına bağlı Veraset ve Harçlar Genel Müdürlüğü binasının içi de dışı da kasvetli. Karanlık, eskimiş masalar, değil dolaşmaya, yeni bir memur gelse oturmasına yer kalmamış odalar, salonlar. Diğer yanda Çukurambar’daki Gelirler İdaresi Başkanlığı ve diğer vergi dairelerinin bulunduğu yeni bir bina, aydınlık, havadar, pırıl pırıl katlarda, yeni mobilyalarda alabildiğince geniş, rahat ortamlarda çalışanlar. Hepsi de devlet memuru ve vergi işlerine bakıyorlar. Büyük haksızlık.

ÖFKENİZİ ÖLÇÜN

Bugün sokağa çıksak ve “size ne hatırlatıyor, ne dersiniz” diye sorsak?
“Trump, İsrail, Kudüs, Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Kuzey Irak, vize yasakları, taşeron işçiler, vergi artışları, zamlar, enflasyon döviz kurları, asgari ücret, işsizlik, yoksulluk, kuraklık, Rıza Sarraf davası, her gün onlarcası tutuklansa da sonu gelmeyen FETÖ’cüler, bunların siyasi bağlantıları, yasaklanan yılbaşı kutlamaları, tacizciler, tecavüzcüler, fetva veren sakallılar, at eti”
Sadece biri bile öfkenizi patlatmaya yeter. Siz yine de sakin kalın, boşu boşuna sinirleriniz oynatmayın. Sabır, sabır, sabır.