DUVARLARI AŞALIM DOĞADA BULUŞALIM eTwinning PROJESİ

0
31

Çocuklarımızın mutluluğunu yarınlara bırakmamak için, yaptığımız atölye çalışmaları ile değerlerimizi kazandırmak hedeflenmektedir. Çocukların yaparak ve yaşayarak güven elde edeceği, el becerilerinin, kişisel, sosyal ve duygusal becerilerinin geliştirileceği, birlikte iş yapabilme yeteneğinin güçlendirileceği düzenli fırsatlar sunulan ortamlar oluşturulmaktadır.

İlçemiz Hacı Sabancı Ortaokulu Anasınıfı öğretmenlerinden Derya KOÇYİĞİT ’in yürütüyor olduğu ‘’Duvarları Aşalım Doğada Buluşalım ‘’ adlı eTwinning projesi kapsamında çocuklar doğada bulunan araç gereçler ile özgün ürünler oluşturup kendilerini daha iyi ifade etme fırsatları buluyorlar. Bu proje ile çocuklar çevrelerine daha duyarlı bireyler olarak yetişiyorlar.
Projede her ay farklı planlar ele alınıyor. Bu planlardaki etkinliklerde çocuklar doğadan toplanan farklı materyalleri ( Örn. Taşlar, kozalaklar, yapraklar, meşe palamutları, tahta çubuklar…) kullanarak iş birliği içinde kendi ürünlerini oluşturuyorlar. Ayrıca etkinlikler de müzikli ritim hareketleri ile bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlıyorlar aynı zaman da çok eğleniyorlar. Projede eğitici ve eğlenceli birçok 02 web aracıda ( Oyunlar, yap-bozlar, eşleştirme , puzzle gibi…) kullanılıyor, böylece okul öncesi çocuklarının teknolojiden verimli olarak faydalanmaları sağlanıyor.

- Reklam -

Projeye Türkiye’nin pek çok farklı ilinden katılan okullardaki öğretmen ve öğrenciler ortak etkinlikler düzenleyerek online görüşmeler yapıyorlar. Bu görüşmelerde ortak ürünlerini ve fikirlerini birbirlerine sunma fırsatları da elde ediyorlar. Bu ortak çalışmalara örnek olarak Dünya su günün de bir araya gelen öğretmen ve öğrenciler yaptıkları su damlası etkinliği ile bu günü anlamlandırdılar.

Proje Eylül 2020 tarihinde başladı ve Nisan 2021 tarihinde tamamlanacaktır.

- Reklam -