Durmuş:”Sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı”

14
40

Özgür ALTIN/ANKARA

Tüm dünyada görülen Korona Virüs Salgını sonrasında gözler sağlık sektörüne çevrildi. Gelişmiş ülkeler dahi sağlık sisteminde sınıfta kalırken ülkemizde her geçen gün yeni şehir hastaneleri açılışları ile sistemin temellerinin dayanıklılığı arttırılmakta. Ayrıca sağlık çalışanlarının ödemelerinin en üstten yapılacağı bildirilmekte.

Açıklamaların ardından döner sermaye ödemelerinde de değişiklik isteyen sağlık çalışanları isteklerini Sağlık Bakanlığına iletti. Sağlık çalışanlarının sosyal, ekonomik istekleri Sağlık-Sen tarafından dile getirildi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Başkanı Semih Durmuş basın açıklaması gerçekleştirerek, sağlık çalışanlarının isteklerinin neler olduğunu belirtti.

‘SORUNLAR ÇÖZÜLMELİDİR’

Sağlık çalışanlarının döner sermaye sorunlarına dikkat çeken Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş kangrenleşmiş sorunlara çözüm bulunmasını istedi. Durmuş: “Sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla burada toplanmış bulunuyoruz. Sadece Ankara’dan sesimizi yükseltmiyoruz… Ülkemizin dört bir yanında tüm teşkilatımızla aynı haykırışta bulunuyoruz.  Diyoruz ki; çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan  sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir.” dedi.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜKÜ DAHA DA ARTIYOR’

Sağlık çalışanlarının yükünün her geçen gün daha da arttığını ifade eden Durmuş sözlerine şöyle devam etti; “Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanları çok görülmüyor mu? Görülüyor. Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı. Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil! En çok da bu nedenle üzülüyoruz! Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız. “

Sağlık çalışanlarının alın teri ve fedakarlıkla çalıştığını vurgulayan Durmuş; “Alın teri ise alın teri! Fedakarlıksa fedakarlık! Cansa can!

Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan biri desin. Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez!” dedi.

‘ÇÖZÜM İRADESİNİN ORTAYA KONMASIDIR’

Sağlık çalışanlarının isteklerinin çözülmesinde iradenin ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Durmuş şunları kaydetti; “Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır.  En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, ‘biliyoruz’ diyorlar.  Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz.  Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz! Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor. Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır.”

‘ÖNERİLERİMİZİ PAYLAŞTIK’

Sağlık-Sen olarak neler yapılması gerektiğini sürekli yetkililerle paylaştıklarını ifade eden Durmuş sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceklerini ifade etti. Durmuş: “ Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz.  Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır.

Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir.  Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.  Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz.” dedi.

Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına atıfta bulunan Durmuş sözlerine şöyle devam etti; “ Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Hiçbir şey için vakit geç değil.  Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için adım atmaya davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz