Dürgen:”Astsubaylar milli bir güçtür”

0
17

Emekli astsubay ve ailelerinin haklarını savunmak için kurulan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) 36’ıncı yıl dönümünde astsubay ve ailelerinin sesi olmaya devam edeceğini açıkladı.

Özgür ALTIN/ANKARA

TEMAD’ın 36 yıl önce kamu yararına çalışan bir dernek olduğunu vurgulayan Genel Başkan Hamza Dürgen, Astsubay ve ailelerinin sesi olmaya devam edeceklerini vurguladı. Derneğin amacını aktaran Dürgen: “ Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapıp emekli olan Astsubaylar ve ailelerinin sosyal, kültürel ve hukuki ihtiyaçlarını karşılamak, askerlik mesleğine ilişkin ortak anılarını yaşatmak ve dayanışmalarını devam ettirmek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.” dedi.

KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEK

Kuruluş amaçlarının 2847 sayılı kanunla belirlendiğini ve kamu yararının temel prensip olduğunu vurgulayan Dürgen sözlerine şöyle devam etti; “ Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), 2847 sayılı kanunla kamu yararına çalışan dernekler statüsünde kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapıp emekli olan Astsubaylar ve ailelerinin sosyal, kültürel ve hukuki ihtiyaçlarını karşılamak, askerlik mesleğine ilişkin ortak anılarını yaşatmak ve dayanışmalarını devam ettirmek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.”

Derneğin 36 yılın ardından 96 şube ve 3 temsilcilik ile devletine ve milletine destek veren bir güç olduğunu belirten Dürgen şunları kaydetti; “ Bundan 36 yıl önce kurulan TEMAD, her geçen gün daha da büyüyerek, Türkiye genelinde 96 Şubesi ve 3 Temsilcilik’i ile milletine ve devletine, gerektiğinde her türlü desteği veren bir Milli Güç haline gelmiştir.”

‘ATATÜRK’ÜN YOLUNDA YÜRÜYORUZ’

Emekli Astsubayların Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerlediklerini ifade eden Dürgen insan hakları ve toplumun değerlerine saygının önemine vurgu yaptı. Dürgen: “ Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün İlke ve İnkılapları ile yürüyerek, Emekli Astsubayların, ailelerinin ve toplumun örf ve adetleri ile insan haklarına saygılı, öncelikle mesleki konularımızın çözümüne katkı sağlamayı amaç edinmiştir.” dedi.

Gönüllülük esaslı bir çalışma sürdürdüklerini ifade eden Dürgen sözlerine şöyle devam etti; “ TEMAD, ülke geneline yayılmış dinamik ve katılımcı teşkilat yapısı ile gönüllülük esasına dayalı karşılıksız bir hizmet anlayışını görev edinmiştir. Derneğimiz, meslektaşlarımızın sorunları ile toplumsal konularda çözümler üretmeyi, kamu yararına çalışarak toplumsal faydayı ön planda tutmayı, siyasi partilerle ilişkileri tarafsız bir şekilde yürütmeyi ilke edinmiştir. Bugün, gerektiğinde istihdam sağlayabilen, ulusal sorunlarda söz sahibi, toplumdaki saygınlığı ve üyeleri arasındaki güçlü bağı ile örnek alınan bir sivil toplum kuruluşu olmayı başarmıştır.”

TERÖRLE MÜCADELE EDENLERE SELAM

Korona Virüs Salgını nedeni ile bu sene gerçekleştirilen törenlerin kısıtlı imkanlarla yapıldığını vurgulayan Dürgen pandeminin sonlanmasının ardından coşku ile kutlamaların yapılacağını ifade etti. Dürgen: “ Önceki yıllarda Türkiye geneli şubelerimiz ve üyelerimizle büyük bir katılımla ve coşkuyla kutladığımız Astsubaylar Günümüzü, maalesef bu yıl, tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle aldığımız önlemler kapsamında kısıtlı olarak kutlamak zorunda kaldık. Astsubaylar Günü ve TEMAD’ın 36. Kuruluş Yıl Dönümünün, meslektaşlarımızın haklı taleplerine olumlu sonuç alabilmesi için bir vesile olmasını umut ediyor, gelecek yıllarda ulusça pandemiyi yenmiş olarak, çok daha geniş katılımla kutlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Terör örgütleri ile mücadele eden kahraman meslektaşlarına da başarılar dileyen Dürgen sözlerine şöyle devam etti; “ Bu duygularla, Türkiye sınırları içinde ve dışında görev yapan özellikle bölücü terör örgütleri ile mücadele eden kahraman meslektaşlarımıza başarılar diler, ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi, kurucularımızı ve üyelerimizi rahmet ve şükranla anarak, gazilerimize ve üyelerimize de sevdikleriyle birlikte sağlıklı uzun ömürler temenni ederim.”