• Ekonomi
  • Haberler
Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Döviz MB'nin müdahalesiyle frenlendi

Döviz MB’nin müdahalesiyle frenlendi

-

Küresel ve iç piyasa gelişmelerinin etkisiyle erken saatlerde başlayan dövizdeki tırmanış Merkez Bankası’nın, bankaların borç alabilme limitlerini gecelik vadede yapılan işlemler için “sıfıra” düşürüp, fonlama maliyetlerini yükselten adımıyla frenlendi.

Piyasa açılışında başlayan hızlı tırmanışla dolar 3.9764 lirayı, euro 4.6774 lirayı görerek yeni tarihi rekor düzeylere çıktılar. Her iki döviz de kısa sürede yüzde 1.0’in üzerinde yükseldikten sonra, Merkez Bankası’nın kararıyla dolar 3.96 – 3.97 lira aralığına, euro da 4.66 – 4.67 lira aralığına döndü.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Merkez Bankası bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri 22 Kasım tarihinden geçerli olmak üzere gecelik vadede yapılan işlemler için (O/N) sıfıra düşürülmüştür. Aynı tarihten itibaren geçerli olmak üzere gün içi limit (GİL) işlemleri için bankalara tanınan limitler 21 Kasım 2017 tarihinde geçerli olan BAL limitlerinin iki katı olarak belirlenmiştir” denildi.

Böylece, bankalar tüm fonlamamalarını, daha yüksek maliyetlerle geç likidite penceresinden yapmak zorunda kalacaklar. Merkez Bankası’nın geç likidite penceresi faiz yüzde 12.25 düzeyinde bulunuyor.

- Reklam -

Dövizlerdeki tırmanışın da etkisiyle Borsa İstanbul Endeksi güne yüzde 0.74 düşüşle 103 bin 146 puandan başladıktan sonra hareketlerini bu düzeylerde sürdürdü.

Türk lirası uzlaşmalı vadeli sözleşmeler döviz piyasasındaki ateşi söndüremedi…

İş Yatırım’ın “Türk lirası uzlaşmalı vadeli sözleşmeler döviz piyasasındaki ateşi söndüremedi…” başlıklı günlük piyasa raporunda, “Türkiye piyasaları haftaya çok sert satışlarla başladı” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

“Kırılgan beşlinin daimi üyesi Türkiye piyasaları gelişmekte olan piyasalardaki satış dalgasında başı çekti.

“Hükümet sözcüsü Bozdağ’ın ABD’yi sert bir şekilde eleştirerek, Zarrab davasında ‘sanıkların Türkiye’yi suçlayan iftiralarda bulunmaya zorlandığını’ söylemesi piyasalardaki satışların şiddetini artırdı.

“Hisse senedinden, döviz piyasasına, yerel tahvilden, Euro-tahvile tüm varlık guruplarında en kötü performans gösteren iki piyasa içinde yer aldık.

“Döviz sepeti ve 10 yıllık devlet iç borçlanma senedi faizinde yeni zirveler görüldü. Merkez Bankası’nın açtığı Türk lirası uzlaşmalı vadeli sözleşmeler döviz piyasasındaki ateşi söndürmek için yeterli olmadı.

“Batı ile ilişkilerdeki kötüleşme ve jeopolitik risklerin ateşlediği döviz piyasasındaki yangın yayılmaya devam ediyor.”

“Londra piyasasına göre daha cazip fiyatlar oluşan ihaleye talebin BSMV ile ilgili belirsizliğin de ortadan kalkmasıyla birlikte güçlenmesini bekliyoruz.

“Ancak Zarrap davasına yönelik belirsizlik çözülmeden yerel para uzlaşmalı sözleşmeler ile döviz piyasasındaki ateşin sönmesini beklemiyoruz.”

- Reklam -

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz