Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17-25 Aralık operasyonlarının Paralel Yapı’ nın AK Parti’ ye karşı darbe girişimi olduğunu belirtirken 4 Bakan’ ın ve AK Parti’ nin 30 Mart Yerel Seçiminde ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde millet nezdinde aklandığını vurgulaması 4 Bakan için çok önemli bir mesaj oldu…
Meclis Soruşturma Komisyonunda AK Parti’ li üyelerin oylarıyla Yüce Divan’ a gönderilmemeli kararı üzerine gerek Başbakan Ahmet Davutoğlu’ nun “ oyunlarını bozduk” açıklaması gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın, “ Meclis ideal kararı verecektir “ açıklaması 4 Bakan’ ın Meclis Genel Kurulunda da aklanacağının önemli şifrelerini ortaya koydu.
AK Parti siyasi kulislerinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ ın, “ Genel Kurul’ da 4 eski Bakan hakkındaki oylamada vicdanımı sesine göre oy kullanacağım “ demesi dikkat çekmişti.
Soruşturma Komisyonu kararı öncesinde AK Parti kulislerinde değişik görüşler seslendirilmeye başlandı. Kimisi “ 2 eski Bakanı Yüce Divan’ a gönderelim, 2 sini göndermeyelim “ derken kimisi “ hepsi gitmeli” kimisi de “ hiçbiri gitmesin “ diye görüş bildiriyordu.
Bilindiği gibi partiler soruşturma komisyonları kararlarının Meclis Genel kurulunda görüşülmesi sırasında bağlayıcı grup kararı alamıyorlar ve gizli oy kullanılıyor.
İşte bu noktada AK Parti milletvekilleri gerek Başbakan gerek Cumhurbaşkanından siyasetçi diliyle, “ sinyal “ bekliyorlar. Bu sinyal ise Hem Başbakan Davutoğlu’ndan hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ dan ayni gün geldi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’ nun “ oyunlarını bozduk” açıklaması gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın, “ Meclis ideal kararı verecektir “ açıklaması 4 Bakan’ ın Meclis Genel Kurulunda da aklanacağının önemli şifrelerini ortaya koydu.
Erdoğan’ ın, “ Ben inanıyorum ki bu Parlamento şu anda özellikle komisyonun aldığı üzerinde çalışılmış bu karar neticesinde nihai kararını en adil ideal şekilde verecektir “ diye tüm AK Parti milletvekillerine hangi yönde oy kullanacaklarının siyasi şifresini verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz