DOĞU Karadeniz’deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon aile tarafından yapılan yaş çay üretimi bugün başladı. Çay bahçelerine maske takarak giren üreticiler, koronavirüs tedbirleri ile ilk çay hasadını yaptı. Büyükşehirlerden gelecek, sayıları 20 bini aşan çay üreticileri de bu gece yarısından itibaren kente girmeye başlayacak.  

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, 4 ilde yapılan yaş çay hasadı bugün başladı. Yıllık 1 milyon 100 bin ile 1 milyon 300 bin ton arasında değişen miktarda ürün elde edilen yaş çayda üreticiler, bahçelerine girerek, ilk hasadı gerçekleştirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), 44 maddelik acil eylem planı oluşturdu. Plan kapsamında, çay hasadından satışına, nakliyesinden üretim aşamalarına kadar tedbirler alındı. Üretici ve çalışanların sorunsuz hasat dönemi geçirmelerinin amaçlandığı plan, çay eksperleri tarafından üreticilere anlatıldı. Bu yıl koronavirüs nedeniyle sınır kapılarının kapatılması ile yaklaşık 40 bin yabancı işçinin bölgeye gelememesi ile üreticiler, bahçelere girerek çay hasadını gerçekleştiriyor.

‘AİLECE TARLAYA GİRDİK’

Çay üreticisi Suzan Şamlı, önce ‘Çayı nasıl toplayacağız’ diye dert edindiklerini daha sonra ailece bahçeye girerek, hasat yapmaya başladıklarını söyledi. Şamlı, “Hastalıklarım dolayısıyla bahçeye giremiyordum. İşçiye toplatıyorduk ama bu yıl işçi gelmeyince yeniden bahçedeyiz, yavaş yavaş toplayacağız, bitireceğiz” dedi.

Kadir Şamlı da “Girdik artık bahçeye, bundan sonra sıkıntı olmaz inşallah. Maskemizi de taktık, önlemlerimizi aldık, dikkatli davranarak hasadı tamamlayacağız. Önceleri yabancı işçiye toplatıyorduk. Bu yıl işler böyle bolunca mecbur kaldık bahçeye girdik. Artık eskiye dönüş oldu, aile tarımı olan çay kendini buldu” diye konuştu.

Berk Şamlı ise “Anne, babama yardım etmek hem de çayımıza sahip çıkmak için bu yıl ben de çay bahçesine girdim. Bölgenin geleceği çay ve bu tarımı hep birlikte yaparak sürdüreceğiz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz