Doğru yoldayız

115

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, Diyarbakır’da yaptığı “Güzel Kürtçemizi de öğrenmek istiyorum” açıklamasını eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi.
Davutoğlu, “Kimse bize milliyetçilik dersi vermeye kalkmasın” derken şu açıklamalarda bulundu:
“Kim ne ayrımcılık yaparsa yapsın, onların karşısında duracağız. Milletin birliği demeye devam edeceğiz. Nasıl dualar ortaksa semboller ve sloganlar da ortaktır. Durmak bize yakışır mı? Avrupa’daki Türkler ayaktayken bize oturmak yakışır mı?
Al bayrağı her yere götüren sadece AK Parti’dir. Kimse bize milliyetçilik dersi vermeye kalkmasın. Cumhurbaşkanı Somali’ye gidiyor ben Avrupa’ya gidiyorum eleştiriler geliyor. Al bayrağı her yerde biz dalgalandırıyoruz. Rahatsız olmuşlar.
Bayrağımızdaki hilali kaldırmak istediler, kendi iktidarlarında yaşandı. Biz ise Diyarbakır ve Batman’da albayrağı semalara taşıdık. Bu konuda kimse bizimle yarışmaya kalkmasın. Diyarbakır’a hadi gelmedin bari televizyondan seyret. Batmanlı genç kızların AK Parti bayraklarıyla nasıl koridor oluşturduğunu görmedin.
Diyarbakır’daki konuşmamdan hem MHP hem HDP hem de CHP rahatsız oldu. Doğru yolda olduğumuzun işareti budur.
Biz beden diliyle değil, gönül diliyle selam veriyoruz. Muhalefet rahatsız oldu çünkü onların gönül dili yok. Kürtçe sosyal hayatta kullanılıyor diye vatan bölünüyor mu, aksine bütünleşiyor.
Ben 75 milyonun başbakanıyım. Herkese istediği şekilde selam vermek benim boynumun borcu. HDP, Kürtçeyi istismar ederek Kürt milliyetçiliği yapmak istiyor. MHP rahatsız bu siyasi istismar ortadan kalktığında onların da istismarı ortadan kalkacak.
Halka sahip çıkmamız onların istismar edenlere sahip çıkmamız anlamına gelmez.”