Doğa dostu hotel bin 700 rakımda doğaya sahip çıkıyor

0
13
- Reklam -

GİRESUN Kulakkaya yaylasında yeni konseptiyle hizmet vermeye başlayan Zifin Hotel, kömür yerine kullandığı biyokütle pelet enerji sistemiyle doğaya sahip çıkıyor.

Adını Doğu Karadeniz’de yetişen Zifin çiçeğinden alan, çevresinde ünlü Mavi Göl, Kuzalan Tabiat Parkı, şelaleler ve Ağaçbaşı Tabiat Parkı’nın bulunduğu, bin 700 rakımdaki otel, yeni konseptiyle hizmet vermeye başladı. 30 odalı, “Ormanın Sonbaharla dansı” temasıyla müşterilerine kapılarını açıp doğa dostu mimarisi ve bölgenin doğal ürünleriyle füzyonlanan mönüsüyle büyük beğeni toplayan butik hotel, temel amacı emisyon azaltımı olan ve ülkemiz tarafından da kısa süre önce imzalanıp yürürlüğe konulan Paris İklim Antlaşması hükümlerine ilk destek veren turizm işletmelerinden biri oldu.

Hotel yönetimi, aldığı kararla, yıllık 300 ton olan kömür kullanımını terkederek biyokütle pelet enerjisine geçiş yaptı. Doğa dostu sistem sayesinde tarımsal atık, odun, endüstriyel odun atığı ve ormansal atıkların işlenmesi suretiyle yakıt enerjisi elde edildi ve bu şekilde ekonomik tasarruf sağlanarak çevresel ve insan sağlığına zararlı etkenler ortadan kaldırılmış oldu.

- Reklam -
- Reklam -