DİZİLERDEKİ HAYATI YAŞAMAYAN PSİKOLOJİK RAHATSIZLIK YAŞIYOR

238

Toplumsal sorunlara duyarlı çalışmaları ile kamuoyunda beğeni yaratıyorsunuz. Bize kariyeriniz hakkında bilgi verir misiniz?
1974 Kayseri doğumluyum. 2000 yılında Bochum Üniversitesi Sosyal Pedagoji / Psikoloji bölümünden mezun oldum.

2000 yılında Düsseldorf Üniversitesinde Tıp Fakültesi eğitimine başladım. 2012 yılında HD Aile Danışmanlık Merkezini kurarak faaliyetlerime Kayseri’ de devam etmekteyim.

Mesleğinizde önemli bir adım atarak yurtiçin ve yurtdışından danışanlarınıza Sosyal Öğrenme Kampının anlatır mısınız? Bir psikolog olarak sizi bu çalışmaya iten sebepler nelerdir?
Türkiye’de yıllarca kazandığım tecrübenin sonucunda edindiğim bir izlenim tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişimizde tam adapte olamamanın getirdiği arafta kalmışlık duygusu insanlarımızı bastırılmışlık duygusuna itmiştir. Medyanın da özellikle bu konudaki etkisi yadsınamaz.

Özellikle dizilerde gösterilen hayatı yaşayamayan insanlar psikolojik ve dolayısıyla fiziksel rahatsızlıklara yakalanmaktadır. Mevcut olan sıkıntıları farklı boyutlara taşımakta buna bağlı olarak da psikososyal olarak toplumu derinden yaralamaktadır.
Hem bireysel hem sosyal bazda yaşadığımız istismar Türk milletinin sorunlu olan yapısını ağırlaştırmaktadır.
Sosyal medya mecraları ile hem esir oluyoruz. Hem de kendimizden uzak bir yola giriyoruz. Hem micro hem de macro perspektiften baktığımızda ülke olarak sancılı süreçlerden geçiyoruz. Bu sancılara en kısa zamanda en kolay yoldan atlatmak için bireysel bazda sorunlarımızdan kurtulup, sorunsuz bir toplum oluşturmalıyız. Her şey bende başlar ben de biter mottosu ile hareket etmeliyiz. Bu düşüncelerden yola çıkarak ben de bu çalışmaya başlama kararı aldım.
Sosyal Öğrenme Kampına kimler ne için katılmalılar?
Sosyal Öğrenme Kampımıza çocuklar, ergenler, çiftler ve evliliğe hazırlananlar, yönetici ve personeller katılmalılar.
Çocuklar; kişilik oluşumu, konuşma iletişim becerilerinin gelişimi, zaman planlaması ve zamanı verimli kullanma, bilgisayar bağımlılığı şiddet duygusu, travma çalışmaları için,
Ergenler; kimlik oluşumu, kimlik çatışması, cinsel kimliğe uygunluk, kendi özelliklerini keşfetmek, iletişim becerileri, bağımlılık, insiyatif alma, sosyal dışlanma, realiteye uyum ve günlük hayat uygulamaları, zaman planlama, hayal gücü gelişimi, gelecek mimarisi, sorumluluk duygusu, korku ve kaygı bozukluğu, motivasyon eğitimi için, Çiftler ve evliliğe hazırlananlar; aile bağı güçlendirilmesi, aile içi doğru iletişim, sorumluluk duygusu ve güven bağının güçlendirilmesi, aile içi değer verme, kendi kimliğini ve aile kimliğini yeniden keşif, günlük hayata canlılık katma, özgüven kazandırma, eksiklerinin farkına varma, işbirlikçilik, sabır, aktif dinleme yapmak amacıyla,
Yönetici ve personeller; konuşma ve iletişim becerisi, stresle baş etme, çevreyle uyum becerisi, inisiyatif alma, üretkenlik ve yenilikçi fikirler, ekip ruhunun gelişimi, zaman planlama, sağlıklı yaşam, kazanma ve kaybetme duygularıyla baş etme ve motivasyon gibi sorunlarını çözmek için sosyal öğrenme kampına katılmalılardır. Burada bu sorunların çözümü için danışanlarımızla beraber elimizden geleni yapacağız. Bu sorunları kendilerinde görenler bizimle iletişime geçerek daha mutlu bireyler olarak yaşamlarına devam edebilirler.
Bu kampların içeriklerinde neler var ve kampları gerçekleştireceğimiz rotalar nerelerdir?
Kişinin konformist yaşamdan, olgunlaşmaya geçiş dönemi kritik ve kişiye özgün olduğu için bu geçişin daha az sancısız gerçekleşmesi için bir uzmanın gözetiminde olmasına ihtiyacımız vardır.
Burada en çok değer verdiğimiz durum, tecrübe. Sadece uzman tecrübesi yetmiyor burada katılımcı tecrübesini de had safhaya çekmeye çalışıyoruz. Katılımcı tecrübesinden kastımız ise sosyal yaşam tecrübesi. Sosyal yaşam da tecrübesiz bireyler başarılı olamıyor ve bu da sorun olarak hem kendilerini hem de aile ve çevrelerini rahatsız ediyor. Burada sosyal yaşam tecrübesini arttırıyoruz. Özellikle programımızın yurt dışı etabında bu tecrübe kazanımını maksimuma çekeceğiz.
Eğitim ve öğretim sürecine destek olacak çok önemli planlarımızda bulunmaktadır. Böylelikle öğrencilerimizin kaygılarını minimuma, başarılarını maksimuma çekmeye çalışıyoruz. Bu kampın içeriğinde özet olarak yaşamın kilitlerini ve anahtarlarını içinde barındıran bir program var.
h43n9qixKolombiya- Peru (Güney Amerika), Cape Town, Pilanesberg, Johannesburg (Güney Afrika), Fas, Dubai, İtalya, İspanya kamplarımızı yapacağımız noktalar. Bu ülkeler özellikle doğa ve tarih iç içe olduğu için seçildi. Programın yurt dışı ayağını yapacağımız bu turlardan herhangi birini seçebilir danışanlarımız. Burada önemli olan onların merak ettikleri ve kendi istekleri ile gidecekleri ülkeleri seçmeleri. Bu rotalar ile ilgili daha geniş bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirler.
Kamplar uzun soluklu görünüyor. Kampa katılmak isteyen bir kişi ne kadar zaman ayırmalıdır?
Kampa katılmak isteyen çocuk ve ergen gruplarımızda kamp programlarımız eğitim hayatları da göz önüne alınarak planlandı. Eğitim hayatlarına sekte vurmayacak şekilde gruplarımıza katılabilirler. Bu katılım onların eğitim hayatlarını da birkaç seviye üste taşıyacak ve onları daha başarılı ve daha mutlu bireyler yapacaktır.
Diğer gruplarda ise kişinin sorunlarının boyutlarına göre kamp süreci değişmektedir. Minimumda dört günden başlamaktadır. Bu süreçte yurtdışından gelen alanında uzman, profesyonel terapistler ile çalışmalar olacaktır. Bu çalışmalarda en kısa sürede sonuç almak hedeflenmektedir.
Sosyal Öğrenme Kampına katılan kişilerde ne gibi kazanımlar elde etmeyi amaçlıyorsunuz?
Kampa katılan katılımcılarda problemlerin çözümünü, grup deneyimlerine dayanarak kişilik ve sosyal becerilerin geliştirilmesini veya güçlendirilmesini hedefliyoruz. Ayrıca öğrenme isteğini güçlendirmek ve en önemlisi de yaşamdan keyif almayı öğrenmek. Hiç şüphesiz ki insan mükemmel donanıma sahiptir.
Bu donanımları tam kapasite ile kullanmayı öğrenmeyi hedefliyoruz. Kendini toplumun önemli bir parçası olarak gören ve birliktelik duygusu gelişmiş bireyler olmanın önemini bilen insanlar kazanmayı hedefliyoruz. Katılımcılar bu programdan sonra başarısızlıklarını motivasyon kaynağı olarak göreceklerdir.
Bu kamp süreciyle beraber katılımcılarda ekolojik bilincin de yükselmesini hedefliyoruz. Çünkü doğada insanın muhtaç olduğu her şey mevcuttur ve bizim tekrar “doğamızla” barışmamız gerekmektedir.
Mesleğine gönül vermiş bir kişi olarak siz kendi kişisel gelişiminiz için neler yapıyorsunuz?
Kişisel gelişimim için eksiklerimi birer fırsat olarak görüyorum sürekli güncel kalabilmek için alan literatürünü haftalık periyotlarla tarıyorum.
İşimin dışında gösterişsiz ama ruhani olarak zengin bir hayat sürüyorum. Bana iyi gelecek şeyleri yapmaya çalışıyorum.
Ailemle vakit geçiriyorum. Yurtiçi ve yurtdışında yeni insanlar ve yeni mekanlar tanımaya çalışıyorum. Ama en önemlisi kendimi keşfetmek için kendimle baş başa kalıyorum. O kadar çok okudum ama şu an hepsini siliyorum. Basit yaşamaya ve kendimi tekrar tekrar keşfe çıkıyorum çünkü biliyorum ki en önemli keşif kendini keşiftir.