Diyarbakır’da cadde ve sokaklar doldu; uyarılar hiçe sayıldı  

0
5

Burak EMEK- Nurettin FİDANCAN/DİYARBAKIR, (DHA)- SAĞLIK Bakanlığı’nın açıkladığı tabloya göre, ‘düşük riskli’ iller arasında yer alan Diyarbakır’da, hafta sonu kısıtlamasının uygulanmadığı ikinci hafta sonu halk, cadde ve sokaklara akın etti. Özellikle parklar, yeşil alanlar ve tarihi mekanların dolduğu kentte birçok kişinin, uyarı anonslarına rağmen mesafe ve maske kurallarına uymadığı gözlendi. 
Sağlık Bakanlığı verilerine göre düşük riskli iller arasında yer alan Diyarbakır’da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları geçen hafta sonu kaldırıldı. Kentte, 3,5 ay süren kısıtlamaların ardından vatandaşlar, ikinci hafta sonunu dışarıda geçirmenen keyfini çıkarmaya başladı. Hava sıcaklığının 15 dereceyi bulmasıyla kimisi çocuklarıyla kimileri de arkadaşlarıyla Sur ilçesinde bulunan tarihi Ongözlü Köprü ile Hz. Süleyman Camisi ve İçkale’nin bulunduğu Millet Bahçesi’ne akın etti. Hafta sonunu kısıtlamasız geçiren Diyarbakır’da aynı zamanda sosyal mesafeye uyulmadığı görüldü. Ailesiyle birlikte piknik yapanlarında olduğu bazı bölgelerde vatandaşların çoğunun da maskesiz olduğu ve sosyal mesafe kuralını da hiçe saydı. Uyarı anonslarına rağmen mesafe ve maske kurallarına uymadığı gözlendi. 
‘TEDBİRLERE UYULMUYOR’ 
Şanlıurfa’dan gelen Fırat Kaplan, arkadaşlarıyla birlikte Diyarbakır’ı gezmeye geldiğini ifade ederek, “Sokağa çıkma kısıtlamalarıyla biz de diğer vatandaşlar gibi evde bunalmıştık. Bu arayı değerlendirmek istedik. Stres atmak için geldik. Tabi maske ve tedbirlere uyarak gezebiliyoruz. Dışarıda insanları görünce maskesiz ve tedbirlere uymadan gezintilerini görüyoruz. Bu şekilde olursa eğer ilerleyen aşamalarda sıkıntı yaşayabileceğimiz görünüyor” dedi.
Ankara’dan gezmeye gelen Dilara Özen de Diyarbakır’a ilk defa geldiğini ve gezmek için dışarıya çıktıklarını ancak kalabalık olduğu için maske ve dezenfektanı ihmal etmediklerini dile getirdi.

FOTOĞRAFLI