Diyabet Şenliği’ne destek

97

Yenimahalle Belediyesi, Neşet Ertaş Parkı’nda Türkiye’deki diyabetli ve yakınlarını bir araya getirerek tarihin en kalabalık diyabet organizasyonuna ev sahipliği yaptı. Türkiye Diyabet Vakfı ve Diyabetle Yaşam Derneği ile ortaklaşa düzenlenen Ankara Geleneksel 6’ıncı Diyabetliler Bahar Şenliği’ne Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, eşi Azize Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, Yenimahalle Belediyesi Başkanvekili Mehmet Kartal, Yenimahalle Belediyesi Başkan Yardımcıları Yaşar Neslihanoğlu, Başar Bal, Türkiye Diyabet Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya, Ankara Şube Başkanı Prof. Dr. İlhan Yetkin, Diyabetle Yaşam Derneği Başkanı Emine Alemdar, Ankara Şube Başkanı Aşır Can Büyüker, Ankara Bisiklet Topluluğu ve çok sayıda diyabetli katıldı.
TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR
TARAFINDAN GELDİLER
Diyabetlileri bir araya getiren etkinlikte, Türkiye’nin dört bir tarafından diyabet hastaları birbirleri ile kaynaşırken, eğlence dolu bir gün yaşadılar. Çeşitli yarışmaların düzenlendiği etkinlikte kura çekimi de yapılarak katılımcılara bisiklet, fotoğraf makinası, tablet bilgisayar ve check up dağıtıldı.
Yenimahalle Belediyesi TUBİL Halk Dansları Topluluğu da Antalya yöresiyle şenliğe katılarak coşkuyu ikiye katladı. Ankara Bisiklet Topluluğu ise güne damga vurdu. Aralarında diyabetlilerin de olduğu topluluk, Kızılay’dan şenlik alanına kadar bisikletle geldi.
“YENİMAHALLE’DE SAĞLIK
ALANINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK”
Yaşar, yerel yönetimlerin yalnızca temizlik, alt yapı ve üst yapı gibi sorunlarla değil, sağlık alanında oluşan sorunlarla da ilgili çalışmalar da yapması gerektiğine vurgu yaparak, “6 yıllık görev süresince Yenimahalle’de sağlık alanında vatandaşlarımıza destek olma konusunda önemli adımlar attığımız inancındayım. Vatandaşlarımıza yürüme mesafesinde sağlık ocakları hizmete açtık, ağız ve diş sağlığı merkezi açarak, üniversitelerimizin hizmetine verdik. Çok sık sağlık taramaları gerçekleştirerek, özellikle eğitim çağındaki çocuklarımızı kontrolden geçiriyoruz ve aileleri bilinçlendiriyoruz. Evden çıkamayacak olan hastalarımı için evde sağlık hizmeti veriyoruz ”dedi.
“OBEZİTE ARTIŞIYLA DİYABET DOĞRUDAN İLİŞKİLİ”
Diyabetin hızla artmasında sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin etkin olduğunu söyleyen Yaşar, “Bugün burada diyabet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bir aradayız. Diyabet hastalığının gelişmesinde hem genetik hem de çevresel faktörler rol oynuyor.