DIŞ TİCARET ALARM VERİYOR

0
132
- Reklam -

Aslında bu gün barınma sorununu irdelemeye devam edip, vatandaşların barınma sorununa son derecede akılcı ve ekonomik çözüm üretmiş Ankara Yenimahalle ve Batıkent projelerini anlatacaktım. Lakin yeni açıklanan dış ticaret verileri son derecede vahim bir dış ticaret açığına işaret edince araya bu konuyu sıkıştırayım, öncelikle bu konuya değineyim istedim.
Malum iktidar dış ticaretten bahsederken hep ihracatın nasıl arttığından, nasıl bir başarı hikâyesi yazıldığından dem vurup duruyor, ithalat ve dış ticaret açığının artışına ise hiç mi hiç değinmiyor.
Yeni ekonomi modeli denilen hikâyeye göre önce kurlar yükselecek ve bu sayede dış ticaret açığı ortadan kalkacak, hatta dış ticaret fazlası verilecek en nihayetinde bu gelişme cari açığı ortadan kaldırılacak, ekonominin cari fazla vermesi ile beraber oluşacak döviz fazlası sayesinde de kurlar kontrol altına alınacaktı.
Eh dedik ya adı üstünde bu bir hikâye, geldiğimiz noktada kurlar yükseldi ama hem enflasyon ve hem de dış ticaret açığı patladı gitti, üstelik kurları kontrol edelim derken milyarlarca dolarlık döviz rezervi yakılarak Merkez Bankasının kasası eksiye düşürüldü. Sadece bu kadarla kalsa gene iyi diyeceğim birde icat edilen Kur Korumalı Mevduat sayesinde 1 trilyon liranın üstünde bir mevduata kur artışına karşı kamu garantisi verildi. Yaklaşık 50 – 60 milyar dolara karşılık gelen bu garanti yüzünden döviz kurları 1 lira arttığı zaman kamuya 50 – 60 milyar liralık ek bir yük geliyor.
Gelelim son açıklanan dış ticaret verilerine, bu verilere göre:
2022 yılı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat % 13,4 oranında artışla 18 milyar 550 milyon dolar, ithalat % 40,8 oranında artışla 29 milyar 132 milyon dolar oldu.
2022 yılı Ocak-Temmuz döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre, ihracat % 19,1 oranında artışla 144 milyar 417 milyon dolar, ithalat % 40,7 oranında artışla 206 milyar 399 milyon dolar olarak gerçekleşti.
2022 yılı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre; İhracatın ithalatı karşılama oranı 15,4 puan azalarak % 63,7 olarak gerçekleşti.
Temmuz ayında en çok ihracat 10 milyar 187 milyon dolarla (% 20,7 artış) “Hammadde (Ara malları)” grubunda yapılırken, bu grubu sırasıyla 6 milyar 278 milyon dolarla (% 3,9 artış) “Tüketim Malları” ve 1 milyar 937 milyon dolarla (% 8,0 artış) “Yatırım (Sermaye) Malları” grupları takip etti.
Temmuz ayında en çok ithalat 23 milyar 592 milyon dolarla (% 46,6 artış) “Hammadde (Ara malları)” grubunda yapılırken, bu grubu sırasıyla 3 milyar 159 milyon dolarla (% 18,3 artış) “Yatırım (Sermaye) Malları” ve 2 milyar 365 milyon dolarla (% 28,3 artış) “Tüketim Malları” grupları takip etti.
Dış ticaret açığı ise 10 milyar 582 milyon dolara çıktı, aşağı yukarı rekor bir dış ticaret açığı görülen Mayıs 2022 deki 10 milyar 600 milyon dolarlık seviyeye yaklaştı. 2022 yılının ilk 7 ayındaki dış ticaret açığı ise 61 milyar 982 milyon dolara ulaştı. Bu 2013 yılında yaklaşık 100 milyar dolar ile dış ticaret açığı rekoru kırılan yılın ilk 7 ayında kaydedilen açığın bile üstünde bir seviyedir.
Türkiye’de AKP’nin iktidar olduğu 2003 yılı başından bu güne kadar 1 trilyon 200 milyar dolar kadar dış ticaret açığı verilmiş bulunulmaktadır. Bu elbette sürdürülebilir bir durum değildir.
Dış ticaret açığının bu gün gelmiş olduğu nokta kurların kesinlikle doğru seviyede olmadığının, Türk Lirasının aşırı değerli olduğunun bir göstergesidir.
İktidar enflasyonu kontrol edeceğine kurları kontrol etmek ile uğraştığı, yapay bir şekilde kurları baskı altında tuttuğu için kurlar normal şartlar altında olması gereken noktaya çıkamamakta Türk Lirasının değerli olması ihracatı baltalarken ithalatı özendirmektedir.
Bu durum elbette uygulanan enflasyonist ekonomi ve hatalı kur politikaları yüzünden ortaya çıkmaktadır. Bu politikalarda devam edilirse ekonomide çok ciddi bir döviz krizi yaşanması ve döviz krizinin bir borç krizine dönmesi kaçınılmazdır, CDS primlerinin bulunduğu seviyede bunu göstermektedir.
Demedi demeyin herkes hesap kitap yaparken bu olasılığı göz önüne alsın…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz