DEZENFEKTAN TEMİZLİĞİ

0
31

Görünen o ki Ticaret Bakanlığı’na satılan dezenfektanlar sadece virüs ya da bakterileri temizlemedi, aynı zamanda bakanı da koltuğundan etti…

Açıkçası bu dünyanın neresinde olursa olsun, hangi devlette ya da kamu kurumunda yaşanırsa yaşansın kabul edilemeyecek, siyasi etiğe son derecede aykırı bir davranıştır.

Bir bakanın başında olduğu bir kuruma kendi şirketinden mal ve hizmet alması, ortaya çıkınca da bu durumu da normal kabul ederek, savunmaya kalkması başlı başına garip bir iştir.

- Reklam -

AKP iktidarında devlet, parti, şirketler o kadar iç içe geçmiş bir durumdaki işler artık tamamen zıvanadan çıkmış bir haldedir. Normal şartlar altında bir bakanın böyle bir ticari ilişki gündeme geldiği zaman “aman sakın yapmayın, yarın öbür gün dedikodusu çıkar, töhmet altında kalırız, hem şirketimiz, hem partimiz ve hem de kişisel imajımız zedelenir” demesi gerekmez mi?

Lakin bu AKP iktidarı için yeni ve alışılmadık bir durumda değil ki örneğin; 1994 yılında İDO Genel Müdürü olan Binali Yıldırım, 1999 yılında dönemin belediye başkanı AKP’li Ali Müfit Gürtuna tarafından akrabalarına İDO’nun büfelerini dağıttığı için görevden alınmamış mıydı? Sonradan bu kişi devletin en üst makamlarına kadar yükselerek Başbakan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi olmadı mı? AKP bu kişiyi daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday göstermedi mi? Bu kişi AKP Genel Başkanlığı yapmadı mı?

Hısım akraba, partili yakınlar ile devlet arasında kurulan ve dedikodusu ayyuka çıkan akçeli işlerin tek örneği elbette Binali Yıldırım da değil.

Kamunun en üst yönetim katlarında görev yapanların, aile bireylerinin, hısım akrabalarının yönetiminde oldukları kamu kurum ve kuruluşları ile ticareti, alım satımı ve akçeli işleri yok mu?

Hepimiz biliyoruz ki var, üstelik son derecede de yaygın olarak var. Hatta kantarın topuzu epeyce de kaçmış bir vaziyette ve kimin eli kimin cebinde, kim ne alıyor, kim ne veriyor pek belli de değil.

Bakınız sayın okuyucularım kamu görevi yapan kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ödedikleri vergileri harcıyorlar. Bu harcamalar, her türlü şaibe ve dedikodudan ari olarak ve şeffaf bir şekilde yapılmazsa vatandaşların devlete olan güveni sarsılır, vergi ödemeye yönelik direnci artar.

Vatandaşlar eğer ödedikleri vergi karşılığında yeterli bir hizmeti, eşit ve adil bir biçimde aldıklarını düşünürlerse, vergilerini gönül rahatlığı ile seve seve öderler. Lakin vergi ödediği zaman “al ben yemedim, sen ye” gibi bir durum ortaya çıktığını görürlerse insanlar vergilerini ödemekten kaçınırlar, vergi ödemeye direnirler, böyle durumlarda sonuç daima çok büyük bir ölçüde vergi kaçakçılığının ortaya çıkmasıdır.

Vatandaşlardan toplanan vergileri harcayanlar, en üst seviyede hassasiyet gösterip, her türlü israf, lüks ve şatafattan kaçınarak bu vergilerin en doğru bir şekilde vatandaşların hizmetini görmek üzere harcandığını göstermek zorundadırlar.

Yıkılmış, tarihe karışmış hemen hemen bütün devletler, vergi toplama sorunu yüzünden bu duruma düşmüşlerdir.

Halk ödediği vergileri haksız ve adaletsiz bulunca isyan etmiş, vergi ödemeye direnmiş, bu yüzden ya devlet ile halk çatışmış, yahut da devlet askeri ve ekonomik gücünü kaybederek yıkılmıştır.

Netice itibari ile Ticaret Bakanlığında etkili olduğu görülen bahse konu dezenfektanın kamunun her kurum ve kuruluşunda kullanılarak, siyasi etiğe aykırı, akçeli iş ve eylemlerin temizliği bir an önce sağlanmalıdır.

Kamuda şeffaf ve hesap verebilir bir para yönetiminin kurulması, her türlü ticari ve sair akçeli işte bağımsız ve tarafsız bir yargı denetiminin sağlanması, devletimizin ve milletimizin bekası açısından son derecede önemli bulunmaktadır.

Bu devleti yönetenlerin Ticaret Bakanlığında gösterdiklerini düşündüğüm hassasiyeti her zaman ve her durumda göstermeleri gerekmektedir.

Netice olarak atalarımız “ön teker nereye giderse, arka teker onu izler” demişlerdir. Toplumu yönetenlerin, hal ve tavırlarının halka da olumlu ve yahut da olumsuz örnek oluşturacağını bilerek, iş ve eylemlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz