DEVRİM OTOBÜSLERİ

0
16

Ankara’da güzel şeyler oluyor, bir zamanlar mütevazı bir memur kenti olarak nitelenen başkentimiz artık çok hızlı bir şekilde bir teknoloji geliştirme ve sınai üretim merkezine dönüşüyor.

Bende bu makalemde sizler ile bu dönüşüme katkı koyan, kamusal bir proje ile ilgili son gelişmeleri paylaşmak istiyorum.

Dünyamızda yeşil devrim adı verilen çok büyük bir dönüşüm yaşanıyor, iklim değişikliğini önleyebilmek amacıyla sıfır karbon salınımı hedefini koyan Paris iklim anlaşması ve yeşil mutabakat gibi sözleşmeler üretim ve tüketim biçimi ile enerji kullanımımızı kökten değişikliğe uğratacak, yeni hatta devrimsel bir süreci başlatmış bulunmaktadır.

- Reklam -

Bu dönüşüm çerçevesinde ulaşım sektöründe fosil yakıt kullanımına son verilecek ve bu gün trafikte egemen olan mazot, benzin, LPG ya da CNG motorları ile donatılmış bulunan araçlar yerlerini elektrikli araçlara bırakacak.

Çok yakın bir gelecekte tüm büyük motorlu araç üreticileri fosil yakıt kullanan modellerin üretimine son verecek ve artık elektrikli araçlar üretmeye başlayacaklar.

Fakat eğer bugün trafikte olan fosil yakıtlı araçların doğal ömrünü tamamlayarak trafikten çekilmelerini beklersek bu geçiş süreci on beş, yirmi yıla yayılır ve bu mevcut araçlar egzozlarından sera etkisi yaratarak küresel ısınmaya da neden olan zehirli ve boğucu gazlar yayarak yolarımızda çalışmaya devam ederler.

Süreci kısaltmanın tek makul yolu mevcut fosil yakıt kullanan araç parkını elektrikliye dönüştürmekten geçmektedir.

Bu yöntem elbette düşünüldüğü kadar kolay değil, lakin çok ama çok gereklidir.

İşte bu yazımda size böyle bir girişimi tanıtmak ve bu girişim ile ilgili önemli bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum.

Bundan bir süre önce Ankara Büyükşehir Belediyesine ait BELKA AŞ firmasında Genel Müdür Dursun Çiçek önderliğinde yeşil devrime katkı sağlayacak bir dönüşüm projesi başlatıldığının bilgisini almış, bu konuyu takip etmiş ve Dursun Bey ile bir söyleşi de yapmıştım. Yapmış olduğum bu söyleşi KızılcagünTV Youtube kanalında yayınlanmıştı, izlemenizi de hararetle tavsiye ederim.

Projenin ilk adımı olarak eski model, kullanım dışı bırakılmış bir dizel otobüs alınmış ve bu otobüs BELKA tarafından yüzde yüz elektrikli bir otobüse dönüştürülmüştü. Bu prototip yola çıktı, tüm testlerden geçirildi, tüm onayları aldı, başarılı oldu ve artık sıra seri üretime geçilmesine geldi.

Son olarak seri üretime geçilmesine yönelik Ankara’da bir tanıtım ve imza töreni düzenlendi.

Ankara’ya teknolojik dönüşüm başlıklı imza töreni ile Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELKA A.Ş. tarafından dizelden dönüştürülecek yüzde yüz elektrikli otobüsler için seri üretim süreci başlatılmış oldu.

BELKA Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen imza töreni ile EGO Genel Müdürlüğü’ne ait, ekonomik ömrünü tamamlamış bulunan 7 adet dizel otobüs elektrikli otobüse dönüştürülmek üzere BELKA A.Ş.’ye teslim edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bu projeye verdiği destek çok net ve çok önemlidir. Malum ülkemizde bir şeyi tasarlayıp, üretmek yerine ithal etmeyi tercih eden bir zihniyet çok uzun bir süredir egemen.

Ayrıca israfı engelleyen, eskiyi ve eldekini değerlendiren projelere de bu ülkede pek rağbet gösterilmez. Mansur Başkan, BELKA Genel Müdürü Dursun Çiçek ve EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş bu iki arkaik anlayış ile mücadele ederek bu önemli projeyi gerçekleştirme yolunda bir aşama daha kat etmiş oldular.

Bakın göreceksiniz yüzde yüz elektrikli, sıfır karbon salınımlı, çevreci, sessiz, ekonomik ulaşım sağlayacak otobüsler çok yakın bir zamanda Ankaralıların hizmetinde olacaktır.

Yeşil devrimin hızlanmasına büyük katkı yapacak bu devrim otobüsleri projesini ben takip etmeye ve elimden geldiğince destek vermeye devam edeceğim.

Bu tip projelere çeşitli çıkar odakları taş koymak için çalışır, uğraşır fakat eğer kamuoyu bu projeye sahip çıkar desteklerse ellerinden hiçbir şey gelmez. Ben tüm halkımızı bu geleceğimiz ve yeşil devrim için çok önemli olan projeye sahip çıkmaya davet ediyorum

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz