Devlet bize iş imkanı yaratmazsa işsiz kalacağız

63

Cam film ustası Hüseyin Erkaya,” Şimdi ben işsiz kaldığımda iş bulamadığım zaman ne yapabilirim. Bizleri haksız para kazanmaya sevk ediyorlar. Çünkü belli bir yaştan sonra meslek öğrenmek çok zor “

Araçlarda cam filmi yasağı Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra birçok sürücü araçlarından cam filmlerini sökmeye başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının aldığı karardan sonra cam filmiyle yakalanan araç sürüclerine 301 ile 427 lira arası trafik cezası yazılıyor.

Bu konu üzerine yedi yıldır cam filmi uygulaması iş yapan cam filmi ustası Hüseyin Erkaya alınan karar üzerine yaşadığı sıkıntıları gazetemize anlattı.

Hüseyin Erkaya,” Yedi yıldır cam filmi üzerine çalışmaktayım. Bu meslekle evime ekmek götürüyordum. Fakat alınan karar doğrultusunda yakın zamanda işimi kaybedeceğim. Cam filmi işi dışardan gördüğü gibi değil. Bu iş emek ve sabır istiyen bir iş. Ben bu mesleğe girdiğimde çırak olarak girdim.Üç yıla yakın bir çıraklık geçmişim var. Üç yılın sonunda usta olabildim.Şimdi usta olduğum işi devletimizin aldığı karar doğrultusunda yapamayacağım”dedi.

 

Vatandaşlarımız ister istemez tedirgin oldu

Erkaya,” Arabalara cam filmi yasağı geldiğinden dolayı son on gündür cam filmi çekemiyoruz. Vatandaşlarımız ister istemez tedirgin oldu. Çünkü verilen cezalar çok yüksek. Cam filmi yasağı geldikten sonra vatandaşlarımıza araçlarından cam filmini sökmek için zaman verilmedi. Aniden alınan karar dolayısıyla sürücüler gafil avlandı.Şu anda dükkanımıza sürücüler cam filmini taktırmak için geliyor” dedi.

Erkaya,” Alınan karardan dolayı faturalı aldığımız ve vergisini ödediğimiz ürünler elimizde kaldı. Benim elimde yaklaşık 15 bin liraya yakın cam filmi kaldı. Bu bizim için önemli bir sermayeydi. Cam filmi üreticileriyle elimizde olanları geri verelim diye bir görüşme gerçekleştirdik. Fakat ürünleri geri almaya yanaşmıyorlar.

cam filmini söktürmek için geliyor

Erkaya,” Araç sahipleri bize şimdilik cam filmini söktürmek için geliyor.Bu durumda en fazla iki ay sürebilir. Bu sürede bittikten sonra ne yapacağımı bilmiyorum. Beni bu saatten sonra yanına kim alır veya kim iş öğretir. Devlet bizimlie ilgili ne yapmayı planlıyor bilmiyoruz.

Erkaya,” Sonuçta bizde bu işten ailemize ekmek götürüyorduk. Şimdi ben işsiz kaldığımda iş bulamadığım zaman ne yapabilirim. Bizleri haksız para kazanmaya sevk ediyorlar. Çünkü belli bir yaştan sonra meslek öğrenmek çok zor. Benim aylık gelirim 2500-3000 TL arasıydı ve kazandığımız para bize yetiyordu. Bu işten sonra asgari ücretli bir işe girem geçinemem. Çünkü ev kirasıdır,faturalardır,çocuğumun giderleridir derken ben nasıl geçineceğim.Yetkililer bu kararı alırken bunları hiç düşündü mü bilmiyorum.

Erkaya,” Araçlardaki cam filmi yasağı geldikten sonra yakın zamanda biçok arkadaşım işinden çıkartıldı.Bu durumda psikolojik olarak arkadaşlarımızı etkiledi. Evinde eşiyle,çocuğuyla hergün kavga eder hala geldi. Bunun hesabını kim verecek bilmiyorum.

Erkaya,” Artık cam filmi uygulamısında devletimiz net bir karar vermeli.Çünkü bir yıl önce serbest bırakılan uygulama, bir yıl sonra aniden alınan bir kararla yasaklandı.Bu karar uygulaması polislerin göremediği için alındıysa eğer birçok çözümü var. Ön cama cam filmini yasaklarsın, şoför camına ve yolcu camlarına en açık cam filmini, arka cama da karışılmazsa bu iş çözülür.Eğer bu soruna çözüm bulunulmazsa bizde evimizi geçindirmek için başka yollara başvurabiliriz” dedi.

CAM FİLMİNİN CEZASI 301 İLE 427 LİRA ARASI DEĞİŞİYOR
Polis ekipleri cam filmi denetimlerine alınan karardan sonra birçok yerde uygulamaya başladı.Trafik polisleri uyguladıkları çevirmelerde cam filmi üzerinde olan araçlara cam filmi cezası olarak 301 ile 427 lira arası trafik cezası yazıyor. Uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli değil. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak.