Derbiye geeeeel

44

Spor-Toto Süper Ligi İlhan Cavcav Sezonu’nun 14.ncü haftasına İstanbul derbisi diğer maçları geride bırakarak damga vurdu.

Günlerdir, bilhassa Pazar günü sabahtan akşama kadar derbi konuşuldu, yorumlandı. Televizyonlar program üstüne programlar yaptılar. Sonunda derbi oynandı. Yorumlar ise gece yarısına kadar sürdü. Derbide heyecan, mücadele ve seyirci vardı ama futbol ve sportmenlik yine yoktu. Gelelim haftanın maçlarına;
Akhisar-0 Malatya-0… Öğlen saatlerinde oynan maçta futbol yoktu. Her iki takım da orta sahada top yaptılar(!) Seyredenler tatlı bir öğlen uykusuna daldılar.
Karabük-0 Göztepe-1… Ev sahibi bastırdı, bastırdı ama golü bulamadı. Maçta atamayana atarlar Altın Kuralı devreye girdi. Konuk bir pozisyon bulup golü attı ve maçı kazandı.
Beşiktaş-3 Galatasaray-0… Haftanın maçı. İstanbul derbisi. İki büyük takım. Maçı baştan sonra ayakta izleyen taraftarlar. Kötünün iyisi bir hakem. Devamlı itiraz eden futbolcular. Takımına ne oynattığı belli olmayan bir Teknik Direktör. Top yapmaktan(!) aciz bir takım. Çok sayıda gol kaçıran bir takım. Tek taraflı oynanan bir futbol. İşte derbi maçın kısa bir öyküsü.
Her iki takım da 100 yaşını geçmiş. Pahalı transferler yapmış iki takım. Sahada ise futbol yok. Evet, Ev sahibi çok güzel oynadı, baskı kurdu.. Ya konuk takım ne oynadı. Hiç. Futbol iki takımın güzel oynaması ile oluşur. Bir takım oynar diğeri oynamaz ise futbol yoktur sahada. Atılan üç gole gelince; İlkinde Muslera Cenk Tosun’a harika bir asist yaptı. Ev sahibi takımın oyuncuları, atılacakları avuta atarken, konuk takımın savunmasının hatalarından iki gol daha buldular.
Konya-0 Bursa-3… Konuk takım oyunu kendi sahasında kabul etti. Yani kapandı ve kontra aradı. Ev sahibi isi devamlı rakibinin üzerine gitti ama final paslarını bir türlü veremedi. Verdiğini de gole çeviremedi. Konuk isteğini aldı. Rakibini ilkyarıda bulduğu kontralarla yıktı.
Gençlerbirliği-4 Sivas-0… Bu maçta da ev sahibi oyunu kendi alanında kabul etti. Rakibi üstüne geldi ama fırsat bulamadı. Ev sahibi ilk atağında güzel bir gol buldu. Sonra konuk bastırdı ev sahibi kontradan attı ve farklı kazandı. Ev sahibi nihayet şeytanın bacağını kırdı ama işleri çok zor.
Başakşehir-1 Osmanlıspor-0… Konuk oyunu kendi sahasında kabul edip, kontra aradı. Ev sahibi maç bitene kadar bu fırsatı vermedi. Ev sahibi bulduğu fırsatları değerlendiremedi. Duran toptan geldi gol. Ev sahibi devamlı gol aradı ama bulamadı, ancak lider koltuğuna oturdu.
Fenerbahçe-4 Kasımpaşa-2… Haftanın en güzel maçıydı. Ev sahibi santraforsuz olmasına rağmen iyi bir taktikle oynadı. Konuk son haftaların form da ekibi olduğunu gösterdi. İyi oynadı ama rakibi çok iyiydi. Hakem yine komik kararlar verdi ama maça fazla etkisi olmadı. Seyirci zevkle izledi maçı. Televizyondan izleyenler de çok mutluydu. Maçta 6 gol oldu. Ev sahibinin 2-3-4.ncü golleri organize bir şekilde oldu. Konuğun golleri ise şanstı.