Demokrasi AK Parti’de yok ki Türkiye’de olsun

211

Ak Parti Olağanüstü Kongresi’nde her şey yerli yerindeydi. Partililer tribünleri doldurmuş, delegeler eksiksiz gelmişti. Asılan fotoğraflara, atılan sloganlara, alınan güvenlik önlemlerine, yapılan ikramlara diyecek bir şey yoktu. Salonda tek eksik demokrasiydi.

++
Ahmet Davutoğlu, son seçimde 24 milyon oy almasına karşın genel başkanlıktan ve başbakanlıktan neden ayrılmak zorunda bırakıldığını anlayamamış olmanın hüznüyle konuşuyor, “refik”lerine yine serzenişte bulunuyordu.
Görevi bırakacağını açıkladığı ilk konuşmaya göre kırgınlığı bir hayli artmıştı. Hatta sesinin tonuna biraz da öfke karışmıştı.
++
Koca iktidar partisinin kongreye adeta diktatörlüklerle yönetilen ülkelerdeki göstermelik parti kongrelerinde olduğu gibi tek adayla gitmesi tuhaftı.
Ondan daha tuhaf olan ise bini aşkın delegeden tamamının o tek adayı genel başkan seçmesi, içlerinden birinin bile “Benim adayım o değil… “ diyememesiydi.
++
Binali Yıldırım konuşmasını tümüyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selam göndermeye, ona kayıtsız şartsız biat etmeye göre kurgulamıştı.
Recep Tayyip Erdoğan ismini kaç defa telaffuz ettiğini saymaya başladım ama beşten sonra şaşırıp bıraktım.
Türkiye’nin yeni hedeflerinin ne olduğu, ekonomide, dış politikada, terörle mücadelede neler yapılacağını anlamak isteyenler Yıldırım’ın konuşmasını baştan sona büyük bir dikkatle dinlemelerine karşın beklediklerini bulamadı.
++
Kongreyi izleyenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, partiye, Genel Başkan ve Başbakan olduğu dönemden daha fazla ağırlık koyduğunu, “Bu partinin sahibi benim. Kimse farklı bir şey yapmaya kalkmasın, fena yaparım” mesajını net biçimde cümle âleme duyurduğunu açıkça gördü.
++
Kongrede kısılan keşke sadece Binali Yıldırım’ın sesi olsaydı.
Demokrasinin sesi de duyulmayacak kadar kısıktı.