Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO’yu uyardı

0
245
- Reklam -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından NATO’ta görevli Türk askerlerince yapılan iltica başvurularının kabul edilmemesi gerektiği açıklamaları, Rus medyasında yankı buldu. Russia Today (RT),  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadelerini “Erdoğan, NATO’yu uyardı” sözleri ile duyurdu.

RT “Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz başarısız darbenin komplocularıyla bağlantıları olmasından şüphelenen askerlere iltica sağlanmasına karşı NATO ülkelerini uyardı” derken darbe girişiminden sonra NATO’da görevli “onlarca” Türk askerinin Avrupa’da iltica başvurusunda bulunduğunu belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ın geçen Cuma günü NATO’da hizmet veren bazı Türk askerlerinin “başarısız darbenin ardından Türk otoriterlerince başlatılan baskıların üzerine kişisel güvenlik kaygılarını zikrederek” iltica talebinde bulunduğunu doğruladığına dikkat çeken RT,  Stoltenberg’in başvuruların NATO üye ülkelerince “bağımsız” olarak işleme konuyacağını ve ittifakın sürece müdahale etmeyeceğini de söylediğine işaret etti.
“Ne Stoltenberg, ne de Erdoğan, Avrupa ülkelerinden iltica isteyen Türk askerlerinin tam sayısını açıkladı ancak Türk Cumhurbaşkanı, sayısının ‘yüksek olmadığını’ söyledi” denildiği haberde  Alman medyasının iltica başvurularına ilişkin verdiği bilgilerin aktarıldıktan sonra “Türk otoriterleri, hala ‘Fetullah Terör Örgütü’ ile bağları olmasından şüphelendikleri kişilere yönelik baskıları sürdürüyor” yorumu yapıldı.

RT, “Baskılar, Türkiye ile Avrupa arasında bir gerilim kaynağı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da  3 Kasım’da Türkiye’nin başkenti Ankara’da yaptığı bir konuşmada Almanya’yı ‘terörü desteklemek’le suçlamıştı” dedi.
Avrupa’dan gelen eleştirilere de yer verildiği haberde Avrupa Komisyonu’nun yıllık ilerleme Raporu’nda basın özgürlüğü ve yargı alanlarına yönelik ağır tepkilere de dikkat çekildi.

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz