Cumhurbaşkanı Erdoğan AB’den iki hızlı adım talep etti

122

AB-Afrika Zirvesi için Malta’nın başkenti Valetta’da toplanan AB liderlerinin mülteci krizinin çözümü için Türkiye’ye 3 milyar euro tutarında yardım sağlama konusunda uzlaştıkları bildirirken Türkiye ile işbirliğinin görüşüleceği Türkiye-AB Zirvesi’nin ise 22 Kasım’da yapılabileceği belirtiliyor. Bu arada, İngiliz basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anlaşmaya zemin hazırlamak için AB’den “iki yılda 3 milyar euro ve tam bir zirve” talep ettiğini öne sürüyor.
Valetta Zirvesi sırasında Türkiye ile ilgili olarak varıldığı duyurulan 3 milyar euroluk yardım mutakabakını duyuran Guardian gazetesi, “Türkiye, acil AB zirvesi oturumuna ağırlıklı konuyu oluşturdu” dediği toplantı için “AB liderleri Türk Cumhurbaşkanı ile 3 milyar euroluk göç anlaşmasını sağlamak için acele ediyor” başlığını kullandığı haberinde “AB’nin tüm liderinin Türkiye ile anlaşmayı hızlandırmak için birkaç hafta içinde Erdoğan’e özel bir zirvede ev sahipliğini yapmaları bekleniyor” diyor.
Türkiye’ye sağlanması öngörülen 3 milyar euroluk yardıma AB ülkelerince yapılacak katkı konusunda İngiltere’nin dışında henüz hiçbir ülkenin taahhütte bulunmadığını söyleyen Guardian, İngiltere Başbakanı David Cameron’un Valetta’da 400 milyon euroyu önerdiğini söylüyor. Gazete şunları da belirtiyor:
-ANKARA: ‘ŞİMDİ
KABUL ETMEZSENİZ FİYAT
DAHA DA YÜKSELECEK’-
“Valetta’da Perşembe günü düzenlenen acil AB zirvesi’nde AB müzakerecileri, Erdoğan’ın bir anlaşmaya zemin hazırlanması için Avrupalılardan, iki yılda 3 milyar euro ve tam bir zirve olmak üzere iki hızlı adım talep ettiğini anlattılar. Üst düzey AB kaynakları, Ankara’nın fiyat şimdi kabul edilmemesi durumunda yükseleceği mesajını verdiğini söylediler.”
-“MERKEL ZİRVE İÇİN
22 KASIM’I ÖNERDİ-“
Gazeteye göre, 10 yıllık iktidarında mülteci krizinin en büyük sorun oluşturduğu Almanya Başbakanı Angela Merkel, hemen para vermeye hazır olduğunu belirtirken Türkiye-AB Zirvesi için 22 Kasım’ı önerdi.
Ancak Merkel’in daha sonra Ankara ile mutabakata varılması gerektiği için tarihin henüz belirlenmediğini söylediğine dikkat çeken gazete, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nın aynı görüşünü yansıttığına işaret ediyor.