Cumhur İttifakı, Yenikapı ruhunun devamıdır

79

Başbakan Binali Yıldırım, “Cumhur İttifakı milletin huzuru için yola çıkmış bir ittifaktır. Yenikapı ruhunun devamıdır. 15 Temmuz’da alçaklara dersini veren ay- yıldızlı bayrağı indirtmeyen aziz Türk milletinin ittifakıdır” dedi.

Muhalefeti eleştiren Yıldırım, “Şimdi haklarını yemeyelim bunları bir projeleri var; Yapılanı bozmak, yıkmak. Hizmetleri durdurmak, milletin faydasına olan her şeyi yok etmek. Başka projeleri yok” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Kastamonu’da Kuzeykent Miting Alanı’nda halka hitap etti. Yıldırım’a Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, AK Parti il ve ilçe başkanları ve partililer de eşlik etti.

Kastamonuluları selamlayan Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin 16 yıldır Türkiye’ye hizmet ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamını ileten Yıldırım, AK Parti siyasetinde hizmet, eser, emek ve değer olduğunu kaydetti.

Milletin güçlü olması halinde AK Parti’nin de güçlü olacağını vurgulayan Yıldırım, “Millet güçlü olursa biz güçlü oluruz. Milletin itibarı yükseldikçe biz görev yapmış oluruz. Güçlüyüz çünkü yürüdüğümüz yolda millet bizimle beraber. Kastamonu, AK Parti’ye, Cumhurbaşkanına sahip çıkıyor. Durmak yok yola devam. İstiklal mücadelesinde Mehmet Akif’e ev sahipliği yapan Kastamonu bugün de istikbal mücadelemizi yapan Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıkıyor. ‘Şu Erdoğan gitse de Türkiye’de istediğimiz gibi at oynatalım’ diyen emperyalistlere, onların iş birlikçilerine, Osmanlı tokadını vuracak mıyız? Kastamonu 24 Haziran’ı iple çekiyor” dedi.

‘CUMHUR İTTİFAKI YENİKAPI RUHUNUN DEVAMIDIR’

Cumhur İttifakı’nın milletin huzuru için yola çıkmış bir ittifak olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Cumhur İttifakı, Yenikapı ruhunun devamıdır. 15 Temmuz’da alçaklara dersini veren ay- yıldızlı bayrağı indirtmeyen aziz Türk milletinin ittifakıdır. Türkiye’nin önünün kesmek isteyenlere fırsat vermediniz ama Türkiye’nin iyiliğini istemeyenlerin oyunları henüz bitmedi. Darbeyi bastırdık, ekonomide finansal kumpaslar kurarak üzerimize gelmeye devam ediyorlar. 24 Haziran’da bunların bütün oyunlarını başlarına geçirecek miyiz? Cumhur İttifakı’nın karşısında yer alanları dinliyorsunuz değil mi? Bu ülkenin hayrına bir şey ağızlarından çıktı mı? Bunların derdi millete hizmet değil, ülkeyi daha ileri götürmek değil. Öyle bir projeleri olsaydı şimdiye kadar çoktan anlatırlardı. Memleketin hiçbir şehrinde ‘Şu eserimiz var’ diyebiliyorlar mı? ‘Ilgaz Tüneli’ni yaptık’ diyebiliyorlar mı? ‘Kastamonu Havalimanı’nı yaptık’ diyebiliyorlar mı? Diyemezler. Çünkü bunların işi laf üstüne laf koymak. AK Parti’nin işi taş üstüne taş koymak, eser, proje yapmak.”

‘TİKA’YI KAPATACAKLARMIŞ, FETÖ BÖYLE İSTİYOR ÇÜNKÜ’

Cumhur İttifakı karşısında olanların, yapılanı bozmak, yıkmak gibi projelerinin olduğunu savunan Başbakan Yıldırım şöyle devam etti:

“Şimdi haklarını yemeyelim bunları bir projeleri var; Yapılanı bozmak, yıkmak. Hizmetleri durdurmak, milletin faydasına olan her şeyi yok etmek. Başka projeleri yok. 80 ülkede Türkiye’nin bayrağını taşıyan tarihi miraslarını ortaya çıkaran Afrika ülkelerine kuyu, okul açan, sağlık merkezi kuran, camileri, kültür merkezlerini ihya eden Türkiye’nin Osmanlı’dan gelen eserlerini bir bir ayağa kaldıran TİKA’yı kapatacaklarmış. Niçin? FETÖ böyle istiyor çünkü. FETÖ’nün dışarıda sömürü alanlarına TİKA gereken müdahaleyi yaptığı için rahatsız oldular. Başka ne diyorlar? ‘Kanal İstanbul yapımını durduracağım’ diyor. Kanal İstanbul’a senin hayalin yetmez. Ey kardeşim o Türkiye’nin stratejik projesidir. Senin bu işlere aklın ermez, gücün de yetmez. Bu işlere millet karar verir. ‘Yerli otomobil de nereden çıkmış?’ diyorlar. Başkalarının arabalarını alalım, paraları oluk oluk dışarı aktaralım. Bu mu sizin yerliliğiniz? Bunların işi gücü yapılan işleri durdurmak, bozmak. Bunlar milletle aynı istikamette yürüyemiyorlar. Ayarları bozuk. Bu millet rahat yüzü görmesin. İnsanların yüzü gülmesin istiyorlar. Yıkmaya çalıştığınız projeler bu ülkenin gurur projesidir. Milletimiz buna izin verir mi? Söyledikleri tek şey Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı indirmek, Erdoğan olmasın da ne olursa olsun.”

‘GELİN SİZDE GERÇEĞİ GÖRÜN, YOKSA BİR RÜZGAR SİZİ DE SAVURUP ATACAK’

Seçimlerin iki taraf arasında geçtiğini kaydeden Binali Yıldırım, şunları söyledi:

“Birinci taraf ülkeyi kalkındıranlar. Cumhuriyetin 2023 yüzüncü yıl hedeflerine Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin ötesine taşımak isteyenler, çocuklarımızın gençlerimizin geleceğine daha da umutla bakmak isteyenler, güçlü meclis, güçlü hükümet diyenlerdir. Bu grup AK Parti kadrolarıdır. Bu Cumhur İttifakı’dır. Peki ikinci taraf kim? İkinci taraf ‘Türkiye’yi uçurumun eşiğinden alıp düze çıkaran Erdoğan iktidardan gitsin’ diyenler, ‘yatırımlar dursun, projeler iptal edilsin’ diyenler, ‘darbeciler yok edilmesin ,Türkiye’de milletin dediği olmasın’ isteyenler, ‘ülke hep yerinde saysın& diyenler. O devirler geçti. Türkiye kararını verdi. Bu millet 16 Nisan6da kararını verdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ‘Evet’ dedi. Gelin siz de artık bu gerçeği görün. Bu inadı bırakın. Milletin yükselişine ayak uydurun. Yoksa bir rüzgar sizi de savurup atacak haberiniz olsun.”

‘KENDİ PARTİLERİNE SEÇMEDİKLER’

CHP’lilerin kendi partilerinin genel başkanı olarak seçemediği Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı adayı olarak göstermesini eleştiren Başbakan Yıldırım şunları kaydetti:

“Bunlar siyasette su kaynatmaya başladılar. Daha yola çıkar çıkmaz motor su kaynatıyor. ‘Seçilirsek cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ortadan kaldıracağız’ diyorlar. Bunlar geri vitese takmış durumdalar. Biz ileri vitese takıyoruz. Geriye giderken tehlike büyüktür. Boynunu bükerek gidersin, boynun kitlenir, kalır. İleri gidersen gidebildiğin kadar git. Bir yandan ‘Eski sistemi getireceğim’ diyor, bir ton vaat veriyor. Parlamenter sistemde senin yetkin, adın, yerin yok. Genel başkanları cumhurbaşkanı adayı olmuyor. Parti kongresinde kendi rakibini sahaya sürüyor. Seçim beyannamesini Kılıçdaroğlu okuyor, vaatleri Muharrem İnce veriyor. Hanginiz hükümet kurup ülkeyi yönetmeye talipsiniz. Bunların kafaları karışık. Hesapları karışık. Bırakalım onlar kendi haline, biz işimize bakalım. Kendi partilerinin başına seçmedikleri adayı şimdi Türkiye’nin başına seçtirmeye çalışıyorlar. Olur mu? Olmaz. Eğer çok değerliyse kendiniz niye seçmediniz? Niye milletin seçmesini istiyorsunuz. Önce siz seçip başa getirdiyseniz. Sonra millet değerlendirseydi. Millet, bu abidik gubidik işleri sevmez.”

YILDIRIM, KARABÜK’TE KONUŞTU: SİZ YIKIM EKİBİ MİSİNİZ?

Başbakan Binali Yıldırım, Kastamonu’dan sonra Karabük’e geçti ve Kent Meydanı’nda toplanan kalabalığa seslendi. Burada da muhalefeti eleştiren Yıldırım, “AK Parti’den önce cumhurbaşkanları kapalı kapılar arkasında, mecliste dayatma ile zorlama ile seçtiriyorlardı. Cumhurbaşkanı ne demek? Cumhurun, milletin başkanı demek. Milletin başkanını milletten kaçırarak seçtiriyorlardı. Bunun adı vesayettir. AK Parti geldi aynı şeyi AK Parti’ye yaptılar. Cumhurbaşkanını Türkiye’nin en büyük partisine 363 milletvekili ile seçtirmek istemediler, engeller koydular, 367 icadını çıkardılar. ‘Madem vekiller seçmeyecekse cumhurbaşkanını milletin kendisi seçer’ dedik. Referandum yaptık. O günden sonra Türkiye’nin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Şimdi ortada böbürlenip dolanan başkan adayları yatıp kalksın AK Parti’ye ve millete dua etsinler. Yoksa onların cumhurbaşkanı adayı bile olması mümkün değildi” dedi. Binali Yıldırım şöyle devam etti:

“Bunların bu milletin hayır duasını alacak bir eserleri var mı? Bozuk saat bile günde 2 kere doğruyu gösterir. Bunlarda o bile yok. Abartmayla, çarpıtmayla, yalanla, dolanla bu işler olmaz. Önce eserinizi görelim kardeş. Karabük’e bugüne kadar ne hayrınız oldu. Bir hayrınız olduğunu söyleyin. Söyleyemezsiniz. Çünkü bu memlekette iziniz yok. Dikili bir ağacınız bile yok. Bundan sonra olur mu? Hiç ümidimiz yok. Yaparsa AK Parti yapar. Tek bildikleri laf salatası. Laf üstüne laf koymak, çamur atmak, bol keseden atmak. Eskiden bir Kılıçdaroğlu çıkar konuşurdu. Şimdi iki oldular. Ayrı tellerden çalıyorlar ama söyledikleri türkü aynı. ‘Şunu yaptırmayacağız bunu yaptırmayacağız, onu satacağız, bunu yıkacağız.’ Yahu kardeşim siz yıkım ekibi misiniz? Enkazcı mısınız? Bunların ağzından güzel bir cümle çıktı mı? Ülkeyi daha da ileri götürecek ne projeniz var? Ama böyle bir dertleri yok. Tek dertleri Erdoğan ve AK Parti kaybetsin. Bu iktidar milletin iktidarı. Emaneti millet verdi alan da millet olur. Esip gürleme ile bu milletin 16 yıldır AK Parti’ye olan muhabbetini kesebileceğinizi mi sandınız.”

Türkiye’nin dünyada 1 numara olduğunu ifade eden Yıldırım, “Son 16 senede Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde büyük bir başarı öyküsü gerçekleştirdik. Dünya krizi sonrasında yapılan 10 büyük proje var. Bir bakın bu projelere 6 tanesini Türkiye yapmış. Türkiye 1 numara. Türkiye’ye birincilik yakışır. Ülkeyi bir baştan bir başa bölünmüş yollarla böldük. Hız tren hayalini gerçeğe dönüştürdük. Şehir hastaneleri ile sağlıkta dönüşüm yaptık. Havayolunu halkın yolu yaptık” diye konuştu.

Binali Yıldırım, ikindi ezanının okunması nedeniyle konuşmasına ara verdi. Ezanın bitmesinin ardından Yıldırım şöyle devam etti:

“Daha az bürokrasi daha çok iş ile Türkiye’nin yıldızı parlamaya devam edecek. İstikrar kalıcı hale gelecek. Eğitimde, sağlıkta, ulaştırmada atılımlar hız kesmeden devam edecek. Türkiye için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Bütün zorlukları birbirimizle kenetlenerek aşacağız. Terörü Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız. Gençlerimizin dağa çıkmasını engelledik. Daha güvenli olan ülkemizi doğusu batısıyla birbiriyle kucaklaşmasının gururunu yaşıyoruz. Biz millet için üretmeye kazandırmaya talibiz. Yıkım ekibi gibi yıkmayı, yok etmeyi iptal etmeyi söyleyenlerden olmadık. Olmayacağız.”