Çukurovalı tarım işçileri, Ramazan Bayramı’nda üretime devam ediyor

0
2

Can ÇELİK/ADANA, (DHA)- ADANA’da sokağa çıkma kısıtlamadan muaf tarım işçileri, Ramazan Bayramı’nın 2’nci gününde sıcak havaya rağmen patates hasadına devam ediyor.
Türkiye genelinde 29 Nisan’da başlayıp 17 Mayıs’ta sona erecek olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan tarım işçileri, Çukurova ilçesinde sabahın erken saatlerinde tarla ve bahçelerde iş başı yapıyor. Kısıtlamanın sona ermesine günler kala Ramazan Bayramı’nın 2’nci gününde zorlu mesailerine başlayan işçiler, kent genelinde patates hasadı yaptı. Toplanan patatesler, gelen kamyonlara yüklenerek tezgahlara götürülüyor. Kentte bu yıl 55 bin dekarda ekilen patatesten yaklaşık 210 bin ton rekolte elde edilmesi bekleniyor.
‘GECE, GÜNDÜZ, TATİL DEMEDEN DEVAM EDİYORUZ’
Tarımda mesai zamanını doğanın ayarladığını ve buna karşı çıkmanın mümkün olmadığını belirten üretici Murat Töle, işlerini tam zamanında yapmak zorunda olduklarını söyledi. Tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlamasında da çalışmayı sürdürdüklerini kaydeden Töle, “Gece, gündüz, bayram, tatil demeden devam ediyoruz. Aksi takdirde üretim yapamayız. İnsanların gıdaya sürekli ihtiyacı var. ‘Tatilde daha az gıda tüketeyim’ diye bir şey olmayacağı için iş duramaz. Biz de bu ihtiyacı karşılamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.
‘GÜNEŞ DOĞMADAN MESAİ BAŞLIYOR’
Ramazan Bayramı’nın 3’üncü günü bazı semt pazarlarının açılacak olması nedeniyle oralara ürün yetiştirmeye çalıştıklarını ifade eden çiftçi Mustafa Aktaş, “Çalışmamız gerekiyor. Sıcak bizi pek zorlamıyor, katlanmaya çalışıyoruz. Şimdi fazla sıcak değil, ilerleyen günlerde daha zor olacak. Tarlada 100 civarı işçimiz var. Sabah 05.30’da başlayıp öğlen 13.30 gibi işimizi bitirmiş oluyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

- Reklam -

- Reklam -