CRR Bu pazar oda müziğinin dünyaca önemli isimleri

166

Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, İstanbul’da klasik müzikseverleri dünyanın en prestijli salonlarında verdikleri konserlerle ve  ünlü sanatçılarla buluşturmaya devam ediyor.

Dünyaca ünlü sanatçılar klarnette Sabine Meyer, kornoda Bruno Schneider, fagotta Dag Jensen, kontrbasta Knut Erik Sundquist ile Modigliani Quartet İBB Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda hayranlarının karşısına etkileyici  bir oda müziği konseri ile çıkacak.

Eleştirmenlerce “Sonsuz nefese sahip mucize sanatçı” olarak tanımlanan Sabine Meyer, İsviçreli ünlü korno sanatçısı ve şef Bruno Schneider, dünyaca saygın orkestralarda baş fagotçu olarak yer alan Oslo Norveç Müzik Akademisi profesörü Dag Jensen ve en son albümü “Reverie” ile büyük ses getiren kontrbas sanatçısı Knut Erik Sundquist 28 Şubat Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na konuk olacak. Konserde, bu ünlü dört sanatçıyla birlikte Philippe Bernhard (1. Keman),  Loic Rio (2. keman),  Laurent Marfaing  (viyola) ve François Kieffer’den (viyolonsel)  oluşan klasik müzik alanında dünyanın en saygın yaylı dörtlülerinden Modigliani Quartet yer alacak.

KONSER PROGRAMI: 

Konserde klasik müziğin ünlü bestecilerinin eserleri seslendirilecek. Konser programında W.A. Mozart’ın Korno ve Yaylı Çalgılar Dörtlüsü İçin Beşli Mi Bemol Majör K.407 ve Klarnet ve Yaylı Çalgılar Dörtlüsü İçin Beşli La Majör K.581 eserleri ile  F. Scubert’in  Klarnet,  Korno,  Fagot, Kontrbas ve Yaylı Çalgılar Dörtlüsü İçin Sekizli Fa Majör D.803 isimli eseri yer alıyor.

-8 ÜNLÜ SANATÇI CRR SAHNESİNDE BİR ARAYA GELECEK-

Bugüne kadar Champs –Elysees Tiyatrosu’ndan, Wigmore Hall’e, Carnegie Hall’den, Salzburg Mozarteum’a kadar dünyanın en prestijli konser salonlarında konserler gerçekleştiren Modigliani Quartet, son albümleri BartokDohnanyi-Dvorak ile büyük övgüler almaya devam ediyor. Sabine Meyer, bugüne kadar tam 8 kez meşhur Echo Klasik Müzik Ödülü yanı sıra 2010 yılı Fransız Hükümeti’nin ünlü Kültür ve Sanat Nişanı, “Niedersachsen Prize” ve the “Brahms Prize” gibi birçok prestijli ödülün de sahibi oldu. Dünyanın en saygın orkestralarıyla sahneye çıkan sanatçı Meyer, 1993 yılında atandığı Hochschule für Musik okulu profesörlerinden ve ayrıca Hamburg Sanat Akademisi üyesidir. AVI, EMI, CLAVES, ARION, ERATO, Ambitus ve CPO korno kayıtlarıyla çok geniş bir repertuvarın sahibi İsviçreli ünlü korno sanatçısı, şef Bruno Schneider, La Chaux de Fonds Korno Akademisi’nin kurucusu, İsviçre Korno Topluluğu ve Uluslararası Korno Topluluğu’nun da başkanıdır. 1985 yılından 1988 yılına kadar Bamberg Senfoni Orkestrası’nda baş fagotçu olarak yer alan Dag Jensen, aynı pozisyonu Köln Radyo Senfoni Orkestrası’nda da 1988 yılından 1997 yılına kadar sürdürdü. Saito Kinen Festival Orkestrası ve Mito Oda Orkestrası üyesi olan Jensen, 2011 senesinden beri Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde profesör olarak gençleri yetiştirmeye devam ediyor. Kuzey Işıkları Festivali’nde jüri koltuğunda oturan Knut Erik Sundquist, albümü “Reverie” Giovanni Bottesini müzikleri ile uluslararası bir başarı yakaladı. Bu albümüyle 2011 yılında kendi ülkesi Norveç’te “Yılın En İyi Klasik Kaydı” ödülünü alan sanatçı kariyeri boyunca kucakladığı sayısız ödüllerine bir yenisini ekledi.