COVİD- 19 SONRASI İŞ DÜNYASI VE YENİ TRENDLER

0
13

Corona virüsünün iş yaşamında yarattığı fırtına etkisi ile birlikte, özellikle işadamları, patronlar ve yöneticiler pek çok süreci yeni baştan tasarlamak zorunda kalacaklar. Pandemi iş dünyasının bütün dengelerini alt üst etmiş ve yeni yol haritalarını gündeme getirmiştir. Konu ile ilgili olarak Türk Sanayi ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak gazetemiz Sonsöz’e konuştu.

“1,5 Yıl süren ve halen sonlanmamış bir pandemi sürecini yaşadık ve yaşıyoruz.” diyen Sarıtoprak, ” Bu süreçten etkilenmeyen kişi, kurum, kuruluş ülke ve devlet söz konusu değildir. Özellikle şirketler, iş Dünyası piyasalar ve ekonomi yara almış, daralmış ve büzülmüştür.Ancak pandeminin bir olumlu etkisi olmuş, Türkiye Kendi Teknoloji Potansiyelinin farkına varmıştır. Bu 1,5 yıllık pandemi döneminde Türk şirketleri en hızlı dönüşen ve teknolojiye adapte olan kuruluşlar olmuştur. Hemen uzaktan çalışma benimsenmiş, sanal toplantılar hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur.”

- Reklam -

Başkan Sarıtoprak; bu gelişmeleri yeterli görmediğini, Türkiye’nin teknoloji karnesinin zayıf olduğunu da vurgulayarak ivedilikle yapılması gerekenleri şöyle açıklıyor. “Ülkemizin inanılmaz bir teknoloji potansiyeli var. 200’ü aşkın üniversite, teknoparklar, teknoloji transfer ofisleri genç nüfus inovasyon ve Ar-Ge Ekosistemi, sosyal medyayı kullanan ve dünya standartlarının üzerinde kalabalık kesim. Türkiye bu potansiyel güçle, süratle dijital dönüşümünü gerçekleştirmeli ve bir teknoloji ülkesi olmalıdır. Bunun da tek yolu vardır. İnsana yatırım yapmaktır. Teknoji eğitimine çok önem vermektir. Görünen o ki; tüm insanlık covid- 19 belasından kolay kolay sıyrılamayacak, gelinen nokta da değişime adapte olup çok hızlı bir şekilde dönüşümlerini tamamlamak zorunda kalacaktır. Bu Türkiye içinde bir elzemdir. Hatta var olma meselesidir. Tek yolumuz vardır. Dijital kalkınmasını gerçekleştirmiş bir Türkiye . bu 80 milyonun ortak hedefi ve arzusu olmalıdır.”

- Reklam -