Çok bilinmeyen tehlikeli hastalık; Sepsis

0
199

ÇAĞIN en önemli hastalıkları arasında gösterilen ancak çok bilinmeyen ‘sepsis’ hastalığının, dünyada kalp krizi, meme, akciğer ve prostat kanserlerinden daha çok kişinin ölmesine neden olduğu açıklandı.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yoğun Bakım Bilim Dalı ve Türk Yoğun Bakım Derneği Adana Temsilcisi, Prof. Dr. Murat Gündüz, Dünya Sepsis Günü nedeniyle bir açıklama yaparak hastalık hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Gündüz, ‘vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermesiyle’ ortaya çıkan sepsisin, dünyada kalp krizi, meme, akciğer ve prostat kanserinden daha çok kişinin ölmesine neden olduğunu söyledi.
HER YIL 8 MİLYON ÖLÜM
Yüksek oranda ölüme neden olan hastalığın bilinmediğini ve önemsenmediğini vurgulayan Gündüz, her yıl dünyada 30 milyon yeni hastaya teşhis konulduğunu, bunların 8 milyonunun hayatını kaybettiğini belirti. Son yıllarda aşılar, antibiyotikler, yoğun bakım tedavisi ve modern tıptaki diğer gelişmelere rağmen, sepsisin en önemli ölüm nedenlerinden birisi olmaya devam ettiğini belirten Prof. Dr. Gündüz, hastalığın görülme sıklığının dünyada her yıl yüzde 8-13 arttığına dikkati çekti.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz