• Haberler
Ana Sayfa Sağlık Haberleri Çocuklarda görülen rota virüsü

Çocuklarda görülen rota virüsü

-

Sivas’ta son bir hafta içerisinde yaklaşık 350 çocukta görülen rota virüsü ateş, kusma ve ishalle baş gösteriyor. Uzmanlar virüste dikkat edilmezse ölüme yol açabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Altı ay ile iki yaş arasındaki çocuklarda görülen yoğun ishal, mide ve bağırsak iltihaplarına yol açan rota virüsü çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde enfeksiyona neden oluyor. Ateş, kusma ve ishalle birlikte seyreden virüs çocuklarda ciddi tahribatlara yol açabiliyor hatta dikkat edilmezse ölümlere bile neden olabiliyor. Ağız ve dışkı yoluyla bulaşabilen bağırsak hücrelerini etkileyen virüs, farklı bağırsak hastalıklarına da yol açabiliyor. Özellikle çocukların içtiği su, bulunduğu ortamdan bulaşabilen virüs, son bir haftada Sivas’ta yaklaşık 350 çocuğu etkiledi.

İshal, kusma gibi şikayetlerle hastanelere kaldırılan çocukların muayenelerinde rota virüsü tespit edildi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Cevit, rota virüsünün önlem alınmazsa tehlikelere yol açabileceğini belirterek,

“Viran enfeksiyonlar ve ishal çocuklar önemli bir konu. Rota virüsü özellikle yaz ishallerinde çocuklar için önemli bir ajandır. Özellikle küçük çocuklarda biraz daha 3 yaşının altındaki çocuklarda biraz daha fazla viral ajan olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklarda genellikle diğer bir rota virüslü çocukla temas sonrası iki, üç gün içerisinde belirti veriyor. Genellikle bu çocuklarda bulantı, kusma, karın ağrısı en önemli nedendir. Ateş hafif olabilir bazende çok belirgin olduğu durumlarda olabilir ama genelde hafif orta derecede bulantı, kusma en önemli bulgu olarak karşımıza çıkıyor. Bağırsak enfeksiyonunu, ince bağırsak enfeksiyonunu tutan bir enfeksiyon ince bağırsağı tuttuğu içinde çocuğun bağırsaktan yiyeceği sıvı emilimini bozuyor. Bu hem sıvı hem de besin emilimini bozmasına bağlı olarak da çocuklarda sıvı eksikliği, besinsel eksiklik beslenme bozukluğu ve sıvı kaybı söz konusu olabiliyor. Çocuklarda hayati önem taşıyabiliyor. Sıvı kaybı çok belirgin olursa hayati organlara böbreklere, bağırsaklara, beyine, akciğere, kalbe giden kanda bir azalma meydana geliyor. Buna bağlı olarak da bilinç değişikliği meydana gelebilir”

- Reklam -

dedi.

“ANNE SÜTÜ VİRÜSTEN KORUYUCU ÖZELLİĞE SAHİP”

Anne sütünün enfeksiyondan koruyucu bir özelliğe sahip olduğunu belirten Cevit, “Anne sütü almayan çocuklar biraz daha riskli, yalancı emzik kullanan çocuklar biraz daha riskli, kreş gibi çocukların birbirine bulaştırma olasılığı yüksek olan yerlerde bu olayda daha sık görülüyor. Toplu yaşam yerlerinde hijyene salgın olduğu dönemde biraz daha dikkat edilirse bu olayın biraz daha çabuk önüne geçilir. Mutlaka küçük çocuklarda bir hafta içerisinde içeceği suları kaynatıp, soğutarak içilmesi gerekir. Çocuklarımız beslenirken yoğurt ve yoğurt çorbaları ön planda düşünebilir. Muz ve şeftali gibi yaz meyveleri, terbiyeli tavuk çorbası, hafif yağlı veya az yağlı pirinç lapası, patates püresi, ızgara köfte de tüketilebilir. Çünkü çocuk hem protein hem de sıvı alması gerekiyor ki ciddi organlarına zarar vermesin. Çocukların besinleri düzgün bir şekilde alması gerekiyor ki çocuklarda beslenme bozuklukları meydana gelmesin ishal de buna bağlı olarak uzamasın” şeklinde konuştu.

“EL VE BESİN HİJYENİ ÖNEMLİ”

Hastalığın iyi bir tedavi sürecinden sonra bir hafta içerisinde geçtiğini aktaran Prof. Dr. Cevit, “Bu enfeksiyonlar iyi tedavi olursa, iyi yönlenirse ortalama bir hafta içerisinde geçiyor. Üç gün içerisinde artarak devam ediyor. Üç günden sonrada giderek azalıyor. Çocuk üç, beş gün içerisinde çok iyi beslenirse azalma moduna girerek bir hafta içerisinde bu hastalığı tamamen atabiliyorlar. Hastalığın yayılmasını engellemek için el hijyeni önemli, besin hijyeni önemli, eğer kreş gibi bir ortamdaysa o çevre hijyeni çocuğun dokunduğu masa, sandalye, kapı, yer gibi her dokunduğu malzemenin temizliği önemlidir. Eve geldiği zamanda annenin ev temizliği, yiyecek hijyeni ve uygun besinlerin ara verilmeden verilmesi çocuğun hem beslenmesi ve kendini toplaması, hastalığı sorunsuz atlata bilmesi açısından oldukça önemlidir. Böyle yönlenirse bu çocuklar bir an önce bu problemi atlatır ve sorunsuz üstesinden gelir” ifadelerini kullandı.

- Reklam -

Güncel Haberler

3 yıl akciğerine yapışan kemikle yaşadı

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yaşayan Ayşe Ekinci'nin (59) soluk borusuna, çorba içerken kaçan kemik, akciğerine saplandı.

Kapadokya’da mağarada çamur banyosu

Türkiye'nin önemli turizm bölgesi Kapadokya'da çamur banyosu yapılan kayadan oyma mağaralara, yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi.

Emlak, otomotiv, beyaz eşya hepsi de alarm veriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı.

Tango iki kişiliktir

Geçtiğimiz Temmuz 2019’da Rusya dışişleri bakanı Lavrov, Moskova’da bir gazeteye verdiği röportajda, ABD’ye açık bir mesaj verdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları yükseliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayakları yükseliyor

Okan Buruk: Fenerbahçe maçı kötü başlangıcı silmek için önemli bir hedef

Süper Lig’in 2’nci haftasında Fenerbahçe ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdüren Medipol Başakşehir’de teknik direktör Okan Buruk, antrenman öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bu Haberler Kaçmaz

Basın kartı gönüllerde “sarı” Olmaya devam ediyor

Başbakanlık'a bağlı olan ve Sarı Basın Kartı’nın verildiği Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü kapatıldı, görev ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı'na devredildi.

Hükümet ve Memurlar Zam Konusunda Anlaşamadı

Ankara'da memurlar, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle önce iş bıraktı daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan atma eylemi yaptı.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz