Çocuklar tarihi yaşayarak öğreniyor

141

 ANTALYA’nın Finike İlçesi’nde çocuklara tarihin önemini anlatmak amacıyla ‘Çocukların Limyrası’ etkinliği düzenleniyor.

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Limyra Antik Kenti’nde tiyatro, maket, dans ve kukla gibi çalışmalar yapan yöre çocukları, hem eğleniyor hem öğreniyor.
Çocuklara üzerinde yaşadıkları tarihi mirası anlatmayı amaçlayan ‘Çocukların Limyrası’ etkinliğinin bu yıl 5’incisi yapılıyor. Kazı başkan yardımcısı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Kuban ile ekibinin yürüttüğü organizasyon kapsamında, Saklısu Mahallesi’nde oturan çocuklar tarihi yapıları inceliyor ve antik dönem hakkında bilgi ediniyor. Çocuklar oluşturulan atölyelerde tiyatro, maket, dans, maske, kukla, resim, ritim ve ses çalışmaları yapma imkanı buluyor.
‘AMAÇ TARİHİ YAKINDAN TANITMAK’
Limyra Antik Kenti’nin bulunduğu Saklısu Mahallesi’ndeki kazılara paralel yapılan etkinlik hakkında bilgi veren Prof. Dr. Zeynep Kuban, insanların arkeolojiyle bağ kurmalarını istediklerine dikkati çekti. Çocukları ve bu vesileyle aileleri harabelere yaklaştırmayı, tarihi biraz daha yakından tanımalarını sağlamak istediklerini anlatan Prof. Dr. Kuban, “Bu yapıların geçmişten günümüze geldiğini ve geleceğe dair bilgi sakladığını öğretmek istiyoruz” dedi.(DHA)