Çocuk işçiliği konusu gelişmekte olan tüm ülkelerde olduğu gibi, ülkemiz içinde kanayan bir yaradır.

20 Kasım 1989’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Çocuk Hakları Sözleşmesi kabul edilmiştir. 1990 yılının Eylül ayında New York’ta 71 ülkenin katılımıyla Dünya Çocuk Zirvesi gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra çocuk işçiliği ile mücadele konusu dünyanın gündemine girmiştir.

Resmi olmayan rakamlara göre Türkiye’de 2 milyonun üzerinde çocuk işçi vardır. Çocuk işçilerin büyük bir kısmı ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılmakta ve eğitim hakkından yoksun bırakılmaktadır. Çocuk işçiliği ile ilgili alınan önlemlerin yetersizliği nedeniyle çocuklara giderek daha tehlikeli, güvencesiz ve kötü çalışma koşulları dayatılmakta ve dolayısıyla çocuk iş cinayetleri artmaktadır.

DİSK Genel-İş’in “Türkiye’de Çocuk İşçi Olmak” adlı raporuna göre, ülkede çalışan çocuk sayısı 2 milyona yaklaştı. Çocukların yüzde 78’inin kayıt dışı çalıştırıldığı kaydedilen DİSK Genel-İş raporuna göre, 2016 yılında 56 çocuk iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdi.

SGK’nın yayınlamış olduğu verilerde ise çırak işçi sayısı oldukça yüksektir. Aralık 2016 verilerine göre çırak işçi sayısı 1 milyon 170 bindir. Bu verilere dayanarak çırak ya da çocuk işçi ayrımı yapmadan genel olarak ülkemizde çalışan çocuk sayısının yaklaşık 2 milyona yaklaştığını söyleyebiliriz. Bu durum çocuk emeği sömürüsünün geldiği noktayı açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı istatistikler ise çocuk işçi sorununu bir kez daha gözler önüne seriyor, 2016 TÜİK verilerine göre çocuk işçilerin yüzde 78’i kayıt dışı çalışıyor. Yani çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışında.

2018 ‘Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı’ ilan edilmişti ancak buna rağmen çocuk işçi sayısı 2018’de 7 bin arttı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2017’nin Haziran ayından bu yana sokaklarda mendil satarak, kavşaklarda arabaların camlarını silerek sokakta risk altında çalışan, çalıştırılan çocukların korunması ve topluma kazandırılması için çalışmalar sürdürülüyor

,Maddi imkânsızlıklar nedeniyle sokaklarda çalışmaya itilen, eğitim hayatları sekteye uğrayan çocukların okullarına devam edebilmeleri için sağlanan destek artırılmalı ve devletin tüm imkânları seferber edilerek sürdürülmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz