Cinnet geçiren toplum olduk!

153

Ajanslardan gelen asayiş haberlerine bakıldığında dehşete düşmemek mümkün değil.Aile içi şiddet sadece kadınları değil çocukları da tehdit ediyor artık.

Geçen hafta İstanbul’da bir babanın 10 yaşındaki oğlunu öldürmesi karşısında şok olmuştuk. Ancak ondan sonra benzer olaylar ardı ardına yaşanmaya başlandı.
İki gün önce Antalya’da bir baba iki ve üç yaşındaki kızlarını öldürdükten sonra intihar etti. Dün de Kayseri’de bir baba yaramazlık yaptığı gerekçesiyle 12 yaşındaki oğlunu öldürdü. Diğer cinayetler de aynı hızla devam ediyor.
Koca karısını, genç adam sevgilisini öldürüyor, iş ortakları arasında çatışma çıkıyor, iki taraftan da ölenler, yaralananlar oluyor. Trafikte küçük bir kaza büyük bir kavga nedeni olabiliyor, silahlar ateşleniyor.
Özetle söylemek gerekirse adeta bir toplumsal cinnet yaşanıyor.
++
Sorun artık sadece İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nü değil devletin tüm kurumlarını ilgilendiren bir boyut kazandı.
Şiddet olayları böylesine tırmanırken, çocukları bile hedef alırken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeterince tartışılmaması, araştırma komisyonlarının kurulmaması, bazı yasal düzenlemelere gidilmemesi şaşırtıcı.
Aynı şekilde, otomobillere cam filmi takılıp takılmaması konusunda bile devreye girip emirler veren Cumhurbaşkanı’nın artan cinayetler konusunda da bazı adımlar atması gerekmez mi?
Elbette Sağlık ve Aile Bakanlıklarına düşen görevler de var. Ülke genelinde genel bir ruh sağlığı taraması yapılması, sorunlu bireylerin tedaviye alınması mevcut imkanlar içinde çok mu zordur?
++
Asabı bozuk bir toplumduk, cinnet geçiren bir toplum olduk. Sorun daha vahim noktalara ulaşmadan bir şeyler yapılmalı.