Ana Sayfa Sağlık Haberleri Cilt kuruluğu 'nun sebebi çok sık duş almak

Cilt kuruluğu ‘nun sebebi çok sık duş almak

-

Cilt kuruluğu’nun kaşıntıyla kendini gösterdiğini ve birçok dermatolojik ve sistemik hastalığa eşlik ettiğini belirten Liv Hospital Ankara Dermatoloji Uzmanı Dr. Sevil Özdöl,

“Çok sık duş almak, uzun süre duşta kalmak, fazla kese yapmak, temizleyen ve cildi kurutan ürünleri sık kullanmak, cilt kuruluğu’nu arttıran en önemli faktörlerdir”

dedi.

Derinin iklim, çevre, yaşam tarzı gibi dış faktörlerden etkilendiği gibi, ilaçlar ve dahili hastalıklar gibi iç faktörlerden de etkilendiğini ifade eden Özdöl, kuru cilde neden olan çevresel etkenleri; sıcak su, deterjanlar, giysilerden dolayı oluşan sürtünme, sık hava yolculuğu, rüzgara maruz kalmak, çevre kirliliği, klima ve diğer kimyasal maddeler olarak sıraladı.
Kuru derinin, derinin en üst tabakasının nem içeriğinin azalmasıyla oluştuğunu bildiren Özdöl, sıcağa ve soğuğa maruz kalan ciltte su kaybının artacağını ve bu artışın cildin kurumasına neden olacağını belirtti. Bu nedenle dönemsel kuruluk dendiğinde ‘kış kaşıntısı’ olarak da bilinen soğuğa bağlı cilt kuruluğu’nun akla geldiğini vurgulayan Özdöl, düşük neme bağlı olarak gelişen bu tablodan korunmak için mutlaka koruyucu giysiler giyilmesini, nemlendirici kullanılmasını önerdi.

Cilt kuruluğu’nun ciltte gerilme, pul pul soyulma, kepeklenme, kaşıntı gibi şikayetlere sebep olduğunu ifade eden Özdöl, kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı ile giden kuruluğun egzamaya da yol açabileceğini dile getirdi. Özdöl, cilt kuruluğu’nu engellemek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

CİLT KURULUĞU ‘NU ENGELLEK İÇİN NELER YAPILMALI?

“Bulunduğunuz ortamı nemlendirin.
Duş sıklığı ve süresini kısaltın.
Kurutmayan cilt temizlik ürünleri kullanarak cilt kuruluğunun başlamasına veya ilerlemesine engel olun.
Özellikle ofis ortamında çalışanlar, klimanın neden olduğu düşük neme bağlı cilt kuruluğundan şikayet edebilirler. Odanın nem oranının düşük olmamasına dikkat edin.
Dengeli beslenin. Doymamış yağ asitlerinin diyette olması cilt bariyerinin kuvvetlenmesi açısından önemlidir.
Nemlendirici ürün uygulamalarının cildin kendi nemini korumasında, kazanmasında ve dış faktörlerden en az düzeyde etkilenmesindeki rolü ise tartışılamaz. Lanolin, üre, gliserin, pantenol, petrolatum (vazelin) gibi maddeler içeren nemlendiriciler banyodan çıkar çıkmaz cildi fazla kurulamadan hafif nemli cilde uygulanmalıdır.
Soğuk havalarda açıkta kalan bölgeleri, özellikle ellerimizi eldivenle korumamız gerekir.
Çok dar giysiler sürtünmeye bağlı deride kuruluk ve iritasyona neden olabileceğinden kıyafet seçimine de dikkat edilmelidir.”

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.