Çiftçiler üretse de üretmese de dert

0
71

Tarımda bir türlü bitmek bilmeyen sorunlar nedeniyle çiftçiler giderek üretimden kopuyor.Ürettikçe borcu artan çiftçiler, üretmekle üretmemek arasında bir ikilem yaşıyor.


Çiftçilerin en büyük sorunlarının başında üretim maliyetleri ve pazarlama geliyor. Mazot, tarım ilacı,fide ve gübreye gelen zamlar nedeniyle artan maliyetler çiftçinin belini büküyor.Bu maliyetler karşısında ürün fiyatlarındaki artışlar çok daha düşük düzeyde kalıyor. Bu nedenle çiftçi üretmeye çalıştıkça da borcu artıyor. Emeğinin karşılığını alamayan çiftçi çareyi tarımı terk etmekte, büyük şehirlere göç etmekte, iş bulabilirse asgari ücretle bile olsa çalışmakta buluyor.


Son 17 yılda çiftçimiz, Trakya’nın 2 katı büyüklüğündeki 34 milyon dönüm araziyi ekmekten vazgeçti. Çiftçi Kayıt Sistemi’ndeki çiftçi sayısı 2,8 milyondan, 2,1 milyona düştü. Bu veriler çiftçinin tarımdan uzaklaştığının en büyük göstergesi
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı Hüseyin Demirtaş, gıda enflasyonunun nasıl kısırdöngü haline geldiğini, fahiş gıda zamlarına rağmen üreticinin neden kazanamadığını şöyle anlatıyor: “Yeterli kazanç sağlayamayan çiftçi üretimden çekiliyor. Bu, tarım ürünlerinin fiyatını artıran bir sorun. Bu kez ürün ucuzlasın diye ithalat yapılıyor. Bu da fiyatları aşağı çekemeyince gümrük vergileri sıfırlanıyor. Bu durum karşısında ithal ürünle rekabet edemeyen üreticilerin üretimden çekilmesi hızlanıyor ve döngü böyle devam edip gidiyor. Öte yandan, gıda fiyatlarındaki fahiş zamlardan üreticinin hiçbir kârı yok. Çiftçi, ürününü çoğunlukla mal ettiğinden düşüğe satmak zorunda kalıyor. Çünkü çiftçi, aracı tüccarların ya da büyük marketlerin insafına bırakıldı. Bu yüzden bir tarım ürününün, tarladan alındığı fiyatla markette satıldığı fiyat yüzde 100 zamlı. Tüm bunlar tarımı bırakan çiftçilerin artmasına, yine aynı sorunların tekrarlanmasına yol açıyor.”


Hükümetin açıkladığı ekonomik reform paketinde umduklarını bulamayan çiftçiler,” Herkese var üreticiye yine yok. İnsanlarda aç kalma korkusu ve yeterli beslenme endişesinin ağır bastığı şu günlerde yerli üretimin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Tarım sektörünün göz ardı edilmeye artık tahammülü kalmadı” diyerek hayal kırıklıklarını dile getiriyorlar
Cumhurbaşkanınca açıklanan ekonomik  reform paketinde çiftçilerin unutulduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de “Cumhurbaşkanının ekonomik paketinde ne yazık ki Tarım ile uğraşan kesimin beklentilerine yönelik açıklamaların yer almaması hayal kırıklığı yarattı. İktidarın tarımda yaşanan sorunları görmezden gelmesi gıdada ciddi sıkıntıların oluşmasına neden olacağı ne yazık ki öngörülemiyor. Çiftçi ve besici için ekonomik reform paketi ‘eski hamam eski tas’ ifadesi ile anlam bulan bir sonuç üretti” diyerek çiftçiye destek çıktı.


Son 10 yılda mazottaki fiyat artışı yüzde 216, gübrelerden ürede yüzde 292, DAP`ta yüzde 262 olurken, ürün fiyatlarındaki artışların çok daha düşük düzeyde kaldığına vurgu yapan üreticilerin acil olarak çözüme kavuşturulmasını istedikleri beklentileri şöyle: 
Kredi borçları faizsiz ertelensin,
Elektrik borçları ile tarımsal sulama borçlan faizsiz olarak ertelensin,
Destekler bir an önce verilsin,
Girdiler düşürülsün, mazot, yem ve gübre fiyatları iyileştirilsin.