Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Chrome Tarayıcısı Brotli ile coşacak

Chrome Tarayıcısı Brotli ile coşacak

-

Google Web Performans Mühendisi Ilya Grigorik “Google Chrome kullanıcaları yakında Brotli açık kaynak algorithması ile daha hızlı Web ulaşımı sağlıyacaklar.” dedi

Chrome’un M49 sürümü ile başlanıcak ve sadece geliştiricilere açık olucak. Chrome tarayıcı’nın diğer kullanıcıları için henüz Brotli’yi zaman devreye sokucağı belli değil.

Şirket Brotli, geçen yıl tanıtılmıştı ve eski Zopfli algoritmasına göre %20-26 oranında daha fazla bir sıkıştırma oranına sahip ve daha hızlı sayfa yüklemesi yapabiliyor dedi.

Opera Max tarayıcısının ürün menejeri Sergey Lossev “Brotli’nin anafikri web fontlarının nasıl daha etkili yeni nesil kodlandığıyla ilgili — WOFF —  ve tarayıcıların ve serverların bunu decode etmesi” dedi.

TechNewsWorld’e “Opera Brotli’yi aktif olarak araştırıyor” dedi, “Biz hala ürünlerimizin büyük ölçekli kullanımlara uygun olup olmadığını değerlendirme aşamasındayız. Eğer Opera Tarayıcısı ve opera Max için geniş ölçekli dağıtım a uygun olarak belirlersek bu kullanıcaların Web sayfalarında daha hizli açılmasına sebeb olcauktır.”

Brotli Detayları

Algoritma dataları L777 combinasyonu ve Huffman kodlaması ile sıkıştırır.

Chromium takımına göre WOFF 2.0 web fontlarında bir süre boyunca sorunsuz olarak konuşlandırılmıştır.

Firefox hali hazırda Brotli siparişi vermiş ve M49 Facebook ile başlıyacak.

Blink-dev grubuna göre Google’ın font API’si Brotli ile sıkıştırlımış CSS isteklerini destekleyen tarayıcılarla servis edilecek. Brotli’li En üst 20 CSS isteğine göre %9 oranında bir kazanım sağlıycak.

Brotli tüm 6 platform için desteği bulunmakta, bunlar: Windows, Mac, Linux, Chrome OS, Android and Android WebView.

Microsoft’s Edge takımı görünüşe göre algoritmayı değerlendiriyor ve Safari tarafından destekleniyor.

CloudFlare’s bloğu Brotli’yi destekleyen deneysel HTTP2 serverından hizmet vermeye başladı. Brotli ile mümkün olan sıkıştırma önemli, fakat 64KB den küçük dosyalar için ki bunlar en yoğun olan dosyalar. Brotli zlib Level8 den daha yavaş diye raporlandı. The compression possible by Brotli is significant, but for files smaller than 64 KB, which are the majority of files, Brotli 4 is slower than zlib Level 8, it reported. Sonuç olarak Cloudflare için farklı izlenimler ortaya koymuş.

IDC‘de program direktörü Al Hilwa “Tarayıcılarda Yenilikler devam ediyor çünkü dijital ekonomide anahtar rol oynuyorlar.”

TechNewsWorld’e “Mobil ağların kullanımı daha zoraki ve web içeriği her zaman daha ağırlaşıyor bu yüzden sıkıştırma yenilemeleri sürekli ilerlemeli.” dedi.

Brotli’nin olası sorunları

Opera’dan Lossev “Algoritma sadece HTTPS ile sınırlı ve bunun anlamı eski HTTP kullanan sayfalar açıkta kalıyor.” dedi ve “Brotli hem server tarafında hemde kullanıcı tarafında etkinleştirilmeli” diye ekledi. Bununda adaptasyon sürecini uzatıcağını “Bir çok web sitesinin uğraşmayacağını” sözlerine ekledi. “Birçok web sitesi GZIP i bile etkinleştirmek için uğraşmıyor ki bu çok çok uzun zamandır Apachi’de varsıyalan olarak bulunmakta.”

Lossev, bu teknoloji için adaptasyonnun çok uzun süreceğini ve yayımcılar için etkinleştimenin zaman ve efor alıcağını ve kullanıcıların tarayıcılarını Brotli için update etmeleri gerektiğini, bunu da beklemeleri gerektiğini söyledi.

“İnsanlara yardım etmek için binlerce web sitesini ve kullanıcı için daha az efor harcıyarak daha akılcı bir yol olabilir ve biz Opera’da bunun üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Aynı zamanda diğer bir tehlike ise geliştirilmiş sıkıştırma ile  hackerların daha kolay ihlaller yapabilicek olmaları. “İhlal atakları ve sıkıştırma ve şifrelemeye bağlı kombinasyonları açığa çıkartmak için yapılıyor ve buda kullanıcının şifreler kullanıcı adlarını riske atıyor.”

Haber Kaynağı: 

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

Game of Thrones hayranları büyük bir siber riskle karşı karşıya

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.