CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 24 Haziran seçimlerinin ardından partisinde yaşanan tartışmaları, “Seçmenin de bize haklı olarak öfkelendiği o gece, Genel Merkez ve Sayın Muharrem İnce, krizi yönetememenin bedelini taşıyor” sözleriyle değerlendirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu anımsatan CHP’li Tekin, yerel seçimlere dair ciddi çalışma içinde olduğunu, aday gösterilmesi halinde nasıl bir farkla olacağını bilmediğini ancak İstanbul’u mutlaka kazanacağını savundu. Tekin, “O konuda hiç tereddüdünüz olmasın” dedi.

CHP eski genel sekreteri olan İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Türkiye’nin iç ve dış politikasını, ekonomiye dair gelişmeleri, CHP’de yaşanan tartışmaları DHA muhabirine değerlendirdi. Türkiye ile ABD arasındaki gerginliğe değinen CHP’li Tekin, “Yalnızca ABD ile ilişkilerimiz kötü değil. Hemen hemen Orta Doğu coğrafyası, İslam coğrafyasındaki bütün ülkeler dahil olmak üzere kimseyle ilişkilerimiz iyi değil. Ama bu iktidarın yapamadığı bir şey var. Dünyada en güçlü silah şu anda diplomasi. Siz yetişmiş diplomatlarınıza, onları küçümseyerek “Monşer” derseniz diplomasiyi hiç ilgisi olmayan insanlara teslim ederseniz ne yazık ki bu sorunları yaşarsınız. Dış politika bir gece yarısı iktidarın keyfi ile değişebilecek bir durum değil. ‘Oraya kızdım oraya savrulayım’.  Savrulacak bir politika değil. Cumhuriyet döneminde herkesin imrendiği ve saygı duyduğu bir dış politika vardı. Ne oldu da 10 yılda bu duruma geldik?” diye konuştu.

Dış politikanın, iç politika malzemesi haline getirildiğini bunun da ülkeyi zor duruma düşürdüğünü öne süren Tekin, Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel’in tutukluluk dönemine atıfta bulunarak, “Deniz Yücel ile ilgili Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘Ben bu koltukta olduğum sürece sen bırakılmayacaksın’ demişti. Deniz Yücel gitti. Uçak düştükten sonra Rusya ile ilişkilerimizin ne durumda olduğunu hepimiz biliyoruz. Ondan sonraki ilişkilerde Rusya’ya verdiğimiz tavizlerin haddi hesabı yok” dedi.

‘PAPAZ ÇÖKERTECEKSE O EKONOMİ ZATEN ÇÖKMÜŞTÜR’

İzmir’de ev hapsinde olan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson meselesinin, Türkiye’de iç politika malzemesi haline getirilerek, büyütüldüğünü savunan Tekin, bütün bunlardan vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti. Dış politikanın, iç politika malzemesi haline getirilmeyecek kadar değerli olduğuna değinen Tekin, hükümete çağrıda bulunarak, “Geçmiş dönemde yaşadıkları yanlışlardan vazgeçmeleri ve yanlış dış politikanın tamamını çöpe atmaları gerekiyor” diye konuştu.

Yeni bir anlayışın gerekli olduğuna dikkat çeken CHP’li Tekin, Türkiye’nin sıradan bir ülke olmadığını, dünyada saygınlığının bulunduğunu dile getirdi. Tekin, “Rahibin suçu nedir? Bu günkü iktidar mensuplarının ‘Ver papazı, al papazı’ pazarlığı üzerine papazı öğrendik. Papazın suçunun ne olduğunu bilmiyoruz. Yargı da bundan sonra işleyemez. Siyaseten bu kadar terörize edilen bir olayda, bir hakimin, yargıcın doğru bir karar alması zorlaşır. Asıl yargı müdahalesi budur” dedi.

Türkiye’deki ekonomik sıkıntıların Brunson meselesi nedeniyle büyümediğini de savunan Tekin, “Ekonominizi bir papaz çökertecekse o ekonomi zaten çökmüştür. O nedenle sadece bütün bu olup bitenleri papaza bağlamak mümkün değil. 2015- 2018 yılları arasında kapanan iş yerlerinin sayısına

FACEBOOK YORUMLARI