CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN AKP’YE “SATMADIĞINIZ BİR AĞAÇLARIN GÖLGESİ KALDI”

0
7

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, TBMM’de yaptığı konuşmada AKP’ye sert eleştirilerde bulundu. CHP’li Bülbül, “Bu ülkeyi parsel parsel sattınız. Satmadığınız bir tek ağaçların gölgeleri kaldı.” dedi.


CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, Meclis’te yaptığı konuşmada ülkedeki ekonomik duruma dikkat çekti. Doların 1,5 ayda hızla yükselerek 9 TL’den 14 TL’ye ulaştığının altını çizen ve TL’nin dolar karşısında yüzde 56 değer kaybettiğini vurgulayan CHP’li Bülbül, hazırlanan bütçelerle ülkenin idare edilemeyeceğini söyledi ve bunun sorumlusunun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümeti olduğunu belirtti.


“AKP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ SİMİT EKMEK YEMİYOR MU?”

- Reklam -


Son dönemdeki fahiş zamlara da değinen CHP’li Bülbül, “Benzine ve motorine yine zam geldi. Ankara’da 10.41, İzmir’de 10.43, İstanbul’da 10.36 oldu. Bu benzini ve motorini CHP’li MHP’li HDP’li İYİ Partili milletvekilleri kullanıyor da AKP’li milletvekilleri kullanmıyor mu? 90 TL olan tuvalet kağıdı 131 TL oldu. Bir simit İstanbul’da 3.5 TL, Ankara’da 3 TL, ekmek 2,5 TL. Acaba AKP’li milletvekilleri ekmek yemiyor mu simit yemiyor mu?” diye sordu.


“TÜİK BAŞKANI YARGILANACAK”


Açıkladığı enflasyon rakamı üzerinden TÜİK’e de yüklenen CHP’li Bülbül, “Gıda enflasyonu çıkmış yüzde 58’lere ama TÜİK adı verilen ve devlet kurumu olduğu iddia edilen içi boşaltılmış kurum ise yüzde 21;’den bahsediyor. Sonra değerleme oranlarını, trafik ceza artırım oranlarını, harç artırım oranlarını yüzde 36.20 ile bağlıyor. Bu yüzde 14 nerede? Yüzde 14 TÜİK başkanının cebinde mi? Ama onu cebinden alacağız. TÜİK başkanı yargılanacak. İşlemiş olduğu belgede sahtecilik suçundan yargılanacak!” dedi.


“MEMLEKETİN KURUMLARINI TALAN ETTİNİZ”


Devlet kurumlarının içinin boşaltıldığını ifade eden CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül eleştirilerinden birini de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na yönelik yaptı. CHP’li Bülbül, “Özelleştirme idaresi başkanlığı artık emlakçı ofisine dönmüştür. Memleketi bitirdiniz, her şeyi bitirdiniz, şimdi tarlaları ve arsaları satmaya başladınız. Aydın’da Kuşadası’nda Didim’de arsa mı arıyorsunuz, sahil yerlerinde arsa mı arıyorsunuz? Bitirdiniz! Özelleştirme adı altında memleketin kurumlarını peşkeş çekip talan ettiniz. Tank Palet’i, Sümer Bank’ı, TÜPRAŞ’ı, Türk Telekom’u, PETKİM’i, Erdemir’i, ETİ Holding’i, TEDAŞ’ı, şeker fabrikalarını ne yaptınız? 63,3 milyar dolara sattınız! Ondan sonra ne yaptınız? 4 bin 42 metrekare arsalara göz diktiniz. Oradan da 3 milyar 859 milyar dolar aldınız. Bu paralar nerede? Bunun hesabını sormayacak mıyız?” ifadelerini kullandı.


“ÜLKEYİ PARSEL PARSEL SATTINIZ”


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile ilgili Sayıştay raporlarına baktığını söyleyen CHP’li Bülbül, “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, değer tespit raporlarını 7 yıldan beri yayınlamıyor. Sayıştay tam 7 yıldır ‘değer tespit raporlarını yayınla’ diyor ancak bu rapor yayınlamıyor. Kimden ne kaçırıyorsunuz? Kimlere neleri peşkeş çektiniz de vatandaştan kaçırıyorsunuz? Bunun da hesabını vereceksiniz. Özelleştirme İdaresi Başkanlığının internet sitesine giriyoruz, aynı pazarlama sitesi gibi. Ülkeyi pazar yerine döndürmüşler. Bu ülkenin topraklarına ve bu ülkenin milletine saygınız olsun. Zaten bu ülkeyi parsel parsel sattınız, kurumların içini boşalttınız, Kamu İhale Kurumunu beşli çeteye iş verme kurumu haline getirdiniz. TÜİK’i istatistik yalan tespit kurumu haline getirdiniz. Özelleştirme İdaresini, emlakçı pazarlama ofisi haline getirdiniz. Şimdi elinizde bir tek ağacın gölgesi var, onu satma derdine düştünüz. O ağacı kestirmeyeceğiz. O ağacın gölgesini sattırmayacağız ve bunların hepsinin hesabını sizlerden soracağız” şeklinde konuştu.

- Reklam -