CHP’Lİ BİNGÖL: “ERDOĞAN TİPİ EKONOMİ MODELİ İFLASIN EŞİĞİNE GETİRDİ”

0
152

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, 2022 bütçesine ilişkin “Türk tipi başkanlık sistemi gibi Türk tipi ekonomi modeli değil, Erdoğan tipi ekonomi modeli. Bu ekonomi modeli neye benziyor biliyor musunuz? Hekim gözüyle bir örnek vereyim, başı ağrıyanın kolunu kesmek, dişi ağrıyanın bacağını kesmek gibi bir şey. Bilimden, akıldan, izandan uzak bir ekonomik model.

Yirmi yıldır Türkiye’ye kan kusturan bu anlayış iflasın eşiğine getirdi” dedi. Büyükşehirlerde ekmek büfesi önündeki kuyruklara da dikkat çeken Bingöl, “Dönmüşsünüz, o kuyruğa giren vatandaşlarla alay ediyorsunuz. Hiç merak etmeyin, sizin ve sabıkalı partinizin fotoğraflarını bu halkla biz çok iyi çekiyoruz, o fotoğrafları gün gelince sizin yüzünüze vuracağız” ifadelerini kullandı.


CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, TBMM’de süren 2022 Merkezi Bütçesi görüşmelerinde iktidara tepki gösterdi. Parlamenter sistem ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde hazırlanan bütçeleri karşılaştıran Bingöl, “Birinci düzenlemelerde Parlamentoda ve Plan Bütçe Komisyonu’nda son derece nitelikli tartışmaların, değerlendirmelerin olduğu bütçeler yapılırdı. Şimdi öyle değil, şimdi bütçeler Saray’dan paketle geliyor. Plan Bütçede ve burada kayda değer hiçbir değişiklik olmadan geçiyor. Sıkıysa değiştirin. Niye? Çünkü sarayın sopası var, asla değiştiremezsiniz. Bu bütçenin hazırlanış tekniği çok farklılaştı” dedi.

- Reklam -


“KRAL YETKİLERİNİ VERDİNİZ”


1215 tarihli Magna Carta Sözleşmesi ile İngiltere’de kralın vergi ve bütçe yetkilerinin kısıtlandığını anımsatan Bingöl, “Dokuz yüz yıl sonra siz yeniden bütçe yapmayı tek adamın insafına ve saraya bıraktınız. Peki, ne oldu? Atanmış bakanlar halka ve halkın vekillerine hesap vermekten uzaklaştılar ve sonuçta ‘Siz izin vermeden söyleyebilir miyim efendim?’ diyen bakanların elinde kaldı. O nedenledir ki halka ve halkın vekillerine hesap vermeyen Bakan, buraya gelip halkın vekiline efelenebildi, bu çatı altında kabadayılık taslamaya çalıştı ama dersini alıp gitti” diye konuştu.


“AHLAK DERSİ VERECEK BİRİKİM”


AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un “Devletin kendisine vermiş olduğu Türk lirasını gidip dövize yatırmak ahlaksızlıktır” sözlerine de tepki gösteren Bingöl, “Vatandaşa ahlak dersi vermeye kalkan, oysa, yurttaşlarımızın onuru, şerefi, ahlakı, yüksek erdemi o ‘ahlaksız’ diyenlere çok daha önemli ahlak dersi verecek birikimde ve yükseklikte” dedi.


“ERDOĞAN TİPİ EKONOMİ MODELİ”


Bingöl, Türkiye’de uygulanan ekonomi modelinin hiçbir ekonomistin teorilerinde bulunmadığını belirtti. Bingöl şöyle konuştu: “Keynes’ten Adam Smith’e, Karl Marx’tan Fisher’e varıncaya kadar bu ekonomistlerin, bu iktisatçıların ekonomi teorilerine baktım; Türkiye’ye hiçbiri uymuyor. Erdoğan ikide bir diyor ya ‘Ben ekonomistim, ben ekonominin kitabını yazarım’ Aradım, öyle bir kitap bulamadım; belki makaleleri vardır dedim, makalelerini de bulamadım, sonradan anladım ki bu ‘Türk tipi başkanlık sistemi’ gibi Türk tipi ekonomi modeli değil, Erdoğan tipi ekonomi modeli. Bu ekonomi modeli neye benziyor biliyor musunuz? Hekim gözüyle bir örnek vereyim, başı ağrıyanın kolunu kesmek, dişi ağrıyanın bacağını kesmek gibi bir şey. Bilimden, akıldan, izandan uzak bir ekonomik model. Böyle bir ekonomik modelle Türkiye tepetaklak gidiyor, vatandaşların önünü görmesi mümkün değil. Yirmi yıldır Türkiye’ye kan kusturan bu anlayış maalesef iflasın eşiğine getirdi bu güzelim ve yalnız ülkemi.”


“HALK KUYRUK FOTOĞRAFLARININ HESABINI SANDIKTA SORACAK”


Büyükşehirlerde ekmek büfeleri önündeki kuyruklara dikkat çeken Bingöl, “İş arayan vatandaş yerine artık mahallesine ekmek büfesi kurulma talebi geliyor. Dönmüşsünüz, o kuyruğa giren vatandaşlarla alay ediyorsunuz. Ne diyorlar biliyor musunuz? İstanbul Büyükşehir Belediyesinde bir AKP’li Belediye Meclis üyesi: ‘Ya, o kuyruklara bakmayın, o kuyruğa girenler, fotoğraf çekmek için o kuyruğa giriyorlar.’ Hiç merak etme, sizin ve sabıkalı partinizin fotoğraflarını bu halkla biz çok iyi çekiyoruz, o fotoğrafları gün gelince sizin yüzünüze vuracağız” dedi.


“HALK DEMOKRATİK MÜCADELE VERECEK”


TBMM’de görüşülen bütçenin halka bir hayrı olmadığını söyleyen Bingöl, “Bu bütçe benim yurttaşıma, benim garibanıma, benim fukarama hayır getirmez. Ama birilerine hayır getirir. Kime? Kol kola girilen mafyaya, çetelere, yandaşlara hayır getirir ama onların da memlekete hayrı yok. Onun için bunun hiçbir şekilde bir getirisi yok. Çürümüş, lime lime dökülen bir iktidarın bu saatten sonra Türkiye’nin sorunlarını çözme şansı yok ama bir şey var; ekonomik savaş ilan edildi. Ekonomik savaşa, bu halk asla savaşınıza ortak olmayacak. Sizin ‘başkaldırı’ olarak nitelendirip ‘Savaş veriyoruz’ dediğiniz ekonominize en ufak bir katkı koymayacak. Başka bir şey yapacak bu halk; bu halk, sizinle bir savaş açacak, savaş verecek ama demokratik yöntemlerle verecek, sandıkta size o hesabı soracak ve gün gelecek o hesap sorulurken biz yurttaşlarımızla birlikte o hesabı göreceğiz, Türkiye’yi ayağa kaldıracağız, işte, o zaman o halkın iktidarına hayırlı olsun diyeceğiz” ifadelerini kullandı.


“ESAD’A GİTMEK ZORUNDA KALACAKLAR”


Bingöl, iktidarın dış politika ve sıcak para arayışının iç içe geçtiğini vurgulayarak “Avrupa kapıları kapandığı için dönüp başka ülkelerden para devşirmeye çalışıyorlar; Katar’dan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden. Acaba sıra şimdi kimde; Arabistan’da mı, İsrail’de mi, Mısır’da mı? Yok, yok; Suriye’de. Yakın zamanda Esad’a gitmek zorunda kalacaklar” dedi.


“TERÖRİST DEDİKLERİNE VATANDAŞLIK SATIYORLAR”


FETÖ ve IŞİD militanlarına döviz karşılığı vatandaşlık satıldığını belirten Bingöl, “Sözüm ona el bebek gül bebek büyüttükleri FETÖ’yle güya mücadele ediyorlar, IŞİD’le mücadele ediyorlar. MİT’in, Emniyet’in ve Genelkurmay’ın araştırmalarına rağmen, tek kişinin imzasıyla Türk vatandaşlığına geçirilebiliyor. O imza kimin? Cumhurbaşkanının. 100’ün üzerinde FETÖ ve IŞİD mensubu yabancılara Türk vatandaşlığı verildi, niçin? 250 bin dolar geliyor, gayrimenkul alıyorlar, kasaya para giriyor. Sonra fark ettiler ki bunlar IŞİD militanı, süratle onların mallarına el koyup vatandaşlıktan gizli kapaklı çıkardılar. Alın size IŞID’le mücadele, alın size FETÖ’yle mücadele. Şu para nelere kadir, şu para uğruna ne tür tavizler veriliyor, gelin görün” dedi.

- Reklam -