CHP’den sigortalı askerlik teklifi

0
189

CHP, er ve erbaşların askerlikte geçen sürelerinin sigortalı sayılması amacıyla yasa teklifi hazırladı. Teklif,  askerlik dönüşü işleri hazır olmayan işsiz kalan gençlere de  dönüş tarihlerinden itibaren 6 ay süreyle iş buluncaya kadar işsizlik sigortasından ödeme yapılması imkanı da getiriliyor.
CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin imzası ile Meclis Başkanlığı’na sunulan teklifte; Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu’nda değişiklik öngörülüyor.
Teklif; erbaş ve erlerimize ödenen aylık harçlıklarının artırılarak ailelerine muhtaç olmadan zorunlu giderlerini karşılayabilecek makul bir seviyeye yükseltilmesi amaçlanıyor. Ayrıca düzenleme ile askerlik görevini Genelkurmay Başkanlığı’nca belirlenecek terör, sınır güvenliği gibi tehdit unsuru taşıyan bölgelerdeki birliklerde yapan erbaş ve erlere harçlıkların iki katı olarak ödenmesi,  erbaş ve erlerin askerlikte geçen hizmet sürelerinin sigortalı sayılarak sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi öngörülüyor. Teklif,  askerlik dönüşü işleri hazır olmayan işsiz kalan gençlere de dönüş tarihlerinden itibaren 6 ay süreyle iş buluncaya kadar işsizlik sigortasından ödeme yapılması imkanı da getiriliyor.
Teklifin gerekçesinde; erbaş ve erlerin hayatlarının en verimli döneminde vatani görevlerini yaptıklarına dikkat çekildi. Erbaş ve erlerin askerlik hizmeti süresince destek olamadıkları ailelerine ayrıca mali açıdan yük getirdikleri belirtildi. Gerekçede şöyle denildi:
“Özellikle düşük gelirli aileler için çocuklarının 12 ay gibi uzun bir süre evlerinden ve ailelerinden ayrılmaları hem ailelerini gelir desteğinden yoksun bırakmakta hem de çocuklarının askerlik hizmetinden doğan zorunlu giderlerini karşılamak üzere fazladan harcamalara katlanmak zorunda kalmalarına sebep olmaktadır.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz