CHP’den mülteci raporu

222

CHP Göç ve Göçten Sorumlu İnceleme Komisyonu 2015 eylül ayında çalışmalarına başladı. Düzenlenen basın toplantısıyla tanıtılan kitap CHP’nin mültecilerle ilgili çözüm önerilerini içeriyor.

Raporun hazırlanma aşamasında komisyon üyeleri, onlarca ilde, yüzlerce görüşme gerçekleştirdi. Komisyon Başkanı ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, düzenlenen basın toplantısında sığınmacılarla ilgili yaptıkları çalışmayla ilgili sözlerine şöyle başladı: “Küçücük çocuklara tecavüz edilen kamplara gittik, sokaklarda yaşamak zorunda kalan sığınmacılarla görüştük. Birçok sivil toplum kuruluşu ve akademisyenlerle toplantı yaptık. Bu gözlem ve görüşler ışığında kitaplaşan raporda çözüm önerilerimizi sunduk.”

MÜLTECİ REKORU

Avrupa’nın 2.Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük göç dalgası ile karşı karşıya olduğunu belirten Ağbaba,Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyadaki toplam mülteci nüfusunun 65 milyon, son 1 yılda mülteci olan insan sayısının 5 milyon olduğunu söyleyerek sözlerine devam etti.
Ağbaba; “Türkiye bu göç dalgasının en önemli limanı olarak 3 milyon insan ile dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke. Suriye’de 6’ncı yılına giren iç savaşta 400 bin insan hayatını kaybetti 11 milyon insan yer değiştirdi.
5 milyon insan ülkeyi terketti. AKP’nin yanlış ve öngörüsüz suriye politikası bataklığa saplandı. AKP hükümeti ,savaşı kışkırtan politikalarla dış politikayı okuyamadığını göstermiştir.”

EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI

Hükümetin, gelen sığınmacıların ülkesine döneceğini hesap ettiği fakat evdeki hesabın çarşıya uymadığını vurgulayan Ağbaba, 100 bin mülteci kırmızı çizgi diyen AKP’nin 3 milyon mülteci için çözüm aramak mecburiyetinde kaldığını belirtti.
“Ülkemizdeki sığınmacılara yaklaşım hak temelli değildir. Sığınmacılar, hak ihlallerine maruz kalmakta ve AKP’nin siyasi emelleri için pazarlık unsuru olarak kullanılmaktadır. Avrupa Birliği ile insanlık onurunu ayaklar altına alan bir anlaşma yapılmış ve temel hak olan göç hakkı gasp edilmiştir.
CHP olarak bu anlaşmayı devletlerarası insan ticareti anlaşması olarak görüyoruz. Bu yüzden milyonlarca mültecinin ülkemizde yaşadığı sorunları, insan hakları, ekonomi ve birçok çerçevede ele alan ve çözümler üreten bir rapor hazırladık.” şeklinde konuşan CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu Başkanı Veli Ağbaba, Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin yüzde 60 ile yüzde 70’inin ülkelerine dönmediğinin, 150 bin ile 450 bin arası çocuğun burada doğdunun altını çizdi.

KAYIP NESİL İHTİMALİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Gözlerini Türkiye’de açan çocukların artık burada yaşayacağının kabul edilmesi gerektiğini ve buna göre politikalar üretilmesinin önemini vurgulayan Veli Ağbaba, toplum olarak bu durumu görülmesi gerektiğini, gerçekçi ve çağdaş çözüm önerilerinin üretilmesinin öneminin altını çizdi. Ağbaba: “ Biz çoğulcu, demokratik ve özgür bir toplum için bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Mültecilerin yüzde 10’u kamplarda, geri kalanı şehirlerde yaşam savaşı veriyor. Kamplarda daha güvenli olması gereken insanlar Nizip Kampında gördüğümüz gibi tecavüze uğruyor. Bazı çocuklar tecavüze uğramakta, bazıları ikinci eş olarak satılmakta, bazıları ise fuhuşa zorlanmaktadır. Bu gerçek halı altına itilemez. Çocuk işçilik en büyük sorunlarımızdan biridir, çocuklar ucuz işçi olarak çalıştırılıyor, eğitim alması gereken çocuklar günde 12 saat, haftada 100 TL’ye çalıştırılıyor. Bu çocuklar, bir an önce eğitime kazandırılmazsa, kayıp nesil ile karşı karşıya kalacağız, bunun olmaması için son virajdayız. Bu çocuklar derhal eğitim sistemine dahil edilmeli. Hak temelli ve kalıcı çözümler üretilmeli.” Diye konuştu.

Basın toplantısında Cenevre Sözleşmesi’nde yer alan coğrafi çekince maddesinin derhal kaldırılması gerektiğini söyleyen Ağbaba, Göç ve Uyum Bakanlığı’nın mutlaka kurulmalısı gerektiğini, ülkelerine geri dönmek isteyenlere yardımcı olunmasını, Avrupa ile hakkaniyetli bir yük paylaşımı yapılmasını, Ortadoğu’daki savaşların bir an önce sona erdirilmesini ve terörle mücadelenin aktif olarak sürdürülmesinin önemini vurguladı.

DENETİMLERE AÇIK OLMALI

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonları şeffaf ve hesap verebilir olmalıdır. Şeffaflık politikasıyla denetimlere açık hale getirilmelidir.Irkçı ayrımcı söylemlere tolerans gösterilmemelidir. CHP’nin çözüm önerilerinin çok geniş biçimde, sosyal demokratik ilkelere uygun olarak ön görülü biçimde yazılan bir rapor olduğunun altı çizildi ve raporu isteyen herkese ulaştırmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi. Kitaptan elde edilen gelir, mülteci çocukların eğitimine harcanacak. Kitap haline gelen rapor, Ege ve Akdeniz’in sularında sonsuzluğa giden mültecilerin aziz hatıralarına adandı.

CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu Üyeleri

CHP Malatya Milletvekili, Komisyon Başkanı Veli Ağbaba, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen.