• Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Yazarlar CHP’de Gürsel Tekin isyanı

CHP’de Gürsel Tekin isyanı

-

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in adı önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına sonra da Şişli Belediye Başkanlığında geçti.

Aslında Büyükşehir başkanlığına talip olduğunu yaklaşık 2 yıl önce açıklayan Tekin bu süreçte İstanbul’u adım adım gezdi. Özellikle AKP’nin güçlü olduğu ilçelerde ve mahallelerde dahi büyük sempati kazandı.

Ancak CHP Parti Meclisi Ekrem İmamoğlu’nu aday gösterdi.

Bugüne kadar sessiz kalan Tekin’i arayarak ne düşündüğünü sordum.

- Reklam -

“35 yıllık bir partili olarak, aday belirleme sürecinde yaşananlar konusunda örgütün sesi olmalıyım dedi ve CHP Genel Merkezi’nin aday belirleme sürecini şöyle eleştirdi.

“CHP’nin aday belirlemede liyakata önem vermesi ve “bir fazla oy getirecek” kişinin aday yapılması gerektiği halde, bunun gerçekleşmedi. Üzülerek söylüyorum, adayların objektif kriterlere göre belirlendiğini söylemek mümkün değil. Her seçim çevresinde adeta farklı bir kriter, farklı bir standart ortaya koyuldu. Birçok büyükşehirde, kamuoyu anketlerinde en çok destek bulan arkadaşlar aday gösterilmedi Hayatını İstanbul’a vermiş, ben dahil bir çok arkadaşımızın ne yazık ki fikirlerine bile danışılmadı”

-SORU : CHP’NİN ADAY BELİRLEME

SÜRECİNDEKİ HATALARI NELERDİR ?

* ADAY BELİRLEME SÜRECİ ÇOK DAHA ADİL, ŞEFFAF VE İLKELİ OLABİLİRDİ- Adayların belirlenmesinin ardından ortaya çıkan tablo “CHP’nin oy kazanmasından başka ölçütlerin devreye girdiğini gösterdi. Biz eskiden kim CHP’ye bir oy fazla kazandırırsa o aday olmalıdır derdik. Bugün CHP’nin oy kazanmasından ve başarısından başka ölçütler de devreye girmiş durumda. Kişisel, şahsi ölçütler ve keyfilik ne yazık ki maliyetsiz değildir. 31 Mart’ta bu maliyet ile partimizin karşılaşmamasını umut ediyoruz”

* LİYAKATA ÖNEM VERİLMEDİ- “Biz liyakatı savunan bir partiyiz. Liyakat ilkesinin her yere egemen olmasını isteriz. Aday belirleme sürecinde liyakat ilkesinin gereğinin yapılmadı. Liyakat ilkesi bir kenara bırakıldı, şahsi yakınlık ve tutum öne çıkartıldı”

* OLAĞANÜSTÜ KURULTAY İSTEYEN BAŞKANLAR LİSTE DIŞI BIRAKILDI- Bir çok ilde başarılı hizmetlere imza atan belediye başkanları sırf olağanüstü kurultay talep ettikleri için yeniden aday gösterilmedi. Birçok ilde partimize ve vatandaşa başarıyla hizmet eden belediye başkanlarımız yalnızca olağanüstü kurultay talep ettikleri için yeniden aday gösterilmedi. Yine bazı illerde seçimi kazanabilecek seviyede olan halk desteği bulunan arkadaşlarımız da aynı gerekçeyle adaylık dışında bırakıldı. Bu CHP tarihine, kültürüne yakışan bir adım değildir” .

-SORU: CHP HALKIN DEĞİŞİM BEKLENTİSİNİN

SESİ OLABİLECEK Mİ ?

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krize de atıfta bulunan Tekin, halkın yaşadığı zorluklar nedeniyle bir değişim beklentisi içine girdiğini, CHP’nin de bu beklentinin sesi olması gerektiğini söyledi. Tekin şöyle konuştu,

“Son 1 yılda market enflasyonu yüzde 70’e ulaşmış durumda. Bir zamanlar dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olmakla övünen Türkiye’de bugün marketlerden patlıcan, biber yasaklanıyor, koca ülke soğan ithal ediyor. Borç boğazı aşmış durumda. İcra dairelerinde tam 20 milyon icra dosyası var. Son 5 yılda 516 bin esnaf kepenk kapattı. Bankalar arası kart merkezi verilerine göre, 32 milyon kişi kredi kartı borçlusu, 2 milyon vatandaş kredi kartı borcu nedeniyle takipte. Yani işin açığı vatandaş sofrasına bir parça soğan, bir ekmek, bir tabak yemek bile koyamıyor. Sahada olan bir insan olarak söylüyorum, daha önce görülmedik bir mutsuzluk ve öfke var. Böyle bir dönemde bizim de görevimiz halkın değişim beklentisinin sesi olmak.”

-SORU TABANIN VE ÖRGÜTÜN CHP’DEN BEKLENTİSİ NEDİR ?

Tekin, hem Türk halkının, hem de CHP tabanının beklentisinin “mutlak başarı” olduğuna da vurgu yaparak, “Hiçbir koltuk başarısızlık üzerine kurulamaz. Halkımızın, tabanımızın, örgütümüzün beklentisi mutlak başarıdır. Bugünden itibaren ben de seçim bitene kadar canla, başla CHP’nin her ilçede, her ilde zafer kazanması için çalışacağım.

Bütün örgütümüze ve seçmenlerimize de büyük bir heyecanla çalışma çağrısında bulunuyorum. Mühür kimdeyse Süleyman O’dur. Başka kimse yoktur. Herkesin de bu sorumluluğun yerine getireceğini umuyorum” dedi.

- Reklam -
Cafer Külahlıoğlu
Cafer Külahlıoğluhttps://sonsoz.com.tr
1973 yılında Flaş Ankara gazetesinde gazeteciliğe başladı. Günaydın Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, İktisat ve Ticaret Gazetesinde çalıştı. 30 yılı aşkın süredir gazetemizde.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

İlginizi çekmeyebilir ‘özyazım’dır!

Benim gibi altmışlı yıllarda, Ali Püsküllüoğlu’nun “Öz Türkçe Sözlüğü”yle laf yarıştırmış, biri için “Selfie” özçekim ise “kendine yazım”da “özyazım” dır.

Anlaşmasız brexıt olur mu?

İngiltere’de yayınlanan Sunday Times gazetesi, İngiliz hükûmetinin hazırladığı anlaşmasız Brexit senaryosunu yayımladı.

Helal olsun size…

Geride bıraktığımız Kurban Bayramını geçmiş te olsa kutluyor, sağlık ve mutluluk içinde nicelerine ulaşmanızı diliyorum.

Titanyum Dioksit… Tehlike!

Şimdi birçoğumuz başlığa bakıp, bu sözde nereden çıktı? Bu maddenin ne tehlikesi var, diyebilirsiniz.

Erdoğan’ı zor kararlar bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üzerinde baskılar hızla artmaya başladı.

Avcılar’da “Duvarsız ev”in kiracıları hak arayışında

Avcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesine karar verilen 4 katlı bina yıkılınca, bitişikteki binanın en üst katındaki iki dairenin duvarlarının olmadığı ortaya çıkmıştı.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz