CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: AKM 29 EKİME YETİŞSİN DİYE İŞ GÜVENLİĞİ HİÇE SAYILIYOR!

0
4

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi: AKM 29 Ekime yetişsin diye iş güvenliği hiçe sayılıyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Taksimde inşaat halinde olan yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin 29 Ekime yetiştirmek için iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı ifade ederek, “2008’de kapatılan bina 29 Ekim’e yetiştirilsin diye iş sağlığı ve güvenliği hiçe sayılıyor. Bina tamamlanamadı. Sahne asansörleri yerleştirilmedi. Sahnenin üzeri geçici olarak kapatıldı ve 200 kişilik provalar yapılıyor. İş sağlığı ve güvenliğine dair raporlar ısrarla paylaşılmıyor” dedi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yaptığı yazılı açıklama ile yeniden yapılan AKM binasındaki iş güvenliği sorunlarını dile getirerek, “Tam hazır olmadığı halde AKM 29 Ekim’de açılacak. Sahne asansörleri daha yapılamadı. 25- 30 metre derinlikteki alanın üzeri geçici olarak kapatıldı. Ancak bu yapılan işlemle ilgili bir iş güvenliği raporu ısrarla paylaşılmadı” diye konuştu.

- Reklam -

Cumhurbaşkanı da o sahneye çıkacak

29 Ekim günü gerçekleşecek organizasyonda protokolun ve muhtemelen Cumhurbaşkanının da bu sahneye çıkacağını hatırlatan Gamze Akkuş İlgezdi, “İktidarın 2008 yılında kapattığı, 10 yıl boyunca çürümeye terk ettiği ve sonra yıkarak tekrar yaptığı AKM 29 Ekim’e yetişsin diye pandemi ve iş güvenliği şartları hiçe sayılıyor. Sahnenin üzeri geçici olarak kapatıldı, ne kadar iyi durumda bilmiyoruz. Bununla ilgili bir rapor paylaşılmıyor. Orada bir kaza olursa bunun sorumlusu Bakanlık ve İktidar olacak” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, Kesk’e bağlı Kültür Sanat Sen ve meslek kuruluşlarının ısrarlı taleplerine ve resmi başvurularına rağmen AKM’nin iş sağlığı ve güvenliğine dair raporlarının paylaşılmadığını da kaydetti.

Boyahaneler bodrumda

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yeni bir bina yapılmasına rağmen kundura atölyesi, boyahane ve benzeri atölyelerin bodrum katlarında olduğunu ve doğal havalandırması olmadığını da belirterek, “Eski AKM’de bu atölyeler bahçeye açılıyordu. Ve bu sayede bir risk ile karşılaşılmıyordu. Yeni binada bu atölyelerde bodrumda tiner, boya ve benzeri kimyasallarla çalışılacak. Doğal havalandırması olmayan bu çalışma ortamında Allah korusun bir kaza durumunda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Zehirlenmeler yaşanabilir” diye konuştu.

Akkuş İlgezdi, “İş güvenliğini hiçe sayanlar, 29 Ekim’de yapılacak olan açılış organizasyonu için pandemi koşullarını dikkate alacaklar mı bunu da göreceğiz” dedi.

- Reklam -