Cezalar da kazalar da arttı

125

İZMİR’de, Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili kurumlar arasında imzalanan ‘Trafik Güvenliği İşbirliği Protokolü’ kapsamında ‘Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı’ düzenlendi

(DHA)- İZMİR’de, Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili kurumlar arasında imzalanan ‘Trafik Güvenliği İşbirliği Protokolü’ kapsamında ‘Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıda konuşan İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kentte trafik denetim hedeflerini aştıklarını, 2014 yılında toplam 1.5 milyon araç denetlediklerini, 140 milyon TL tutarında, 780 bin ceza yazıldığını, ancak trafik kazalarında yüzde 10’luk artış gözlendiğini söyledi.
Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde, Emniyet Genel Müdürlü (EGM) ve ilgili kurumlar arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen bölge değerlendirme toplantısının ikincisine İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliği yaptı. Üç gün sürecek toplantının bugünkü bölümü Narlıdere Polis Moral Eğitim Merkezi’nde başladı. Toplantıya, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Isparta, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak olmak üzere 14 ilin trafikten sorumlu il emniyet müdür yardımcıları, trafik denetleme ve tescil şubelerinin müdürleri katıldı.
Toplantıda yaptığı konuşmada, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından trafikle ilgili belirlenen hedefleri İzmir’deki denetimlerle yüzde 15 oranında aştıklarını belirten İl Emniyet Müdürü Uzunkaya, yalnızca denetleme ve trafik cezalarının kazaları önlemesinin mümkün olmadığına değindi. Uzunkaya, “Bir dönem Trafikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptığım için bu trafikle biraz daha yoğunlaşmamı sağladı. Trafik kazaları, ciddi sorun teşkil ediyor. 1996’lı yıllarda trafik kazalarında yıllık 5 bin 600 gibi ölüm rakamlarından söz ediliyordu. Türkiye genelinde 2014 yılındaki ölüm sayısının 2 bin 300 gibi bir rakama düştüğünü gördüm. Ancak bir o kadar daha kayıt dışı trafik kazası ölüm oranı olduğunu biliyoruz. Tedavi sürecindeki ölümlerdir bunlar. Bir insanın hayatının kurtarılması son derece önemli. Türkiye’de yaklaşık 25 bin trafik polisi var, bunların hepsi bir araya gelse yılın 365 günü yaklaşık 30 yıllık mesleki hayatları boyunca bir insan yaratmaya çalışsa başaramaz. Ancak, her bir trafik görevlisi meslek hayatı boyunca duyarlı davranırsa, bir kişinin ölümüne mani olabilir” dedi.