“Cesaretiyle yaşamayan esaretiyle ölür”

0
96

İnsanlık tarihi insanın yaşadığı haksızlıklar üzerine kuruludur.Ne var ki, güçlü olanın yaptığı haksızlık karşısında, güçsüz olan ya da kendisini öyle tanımlayan insanlar, büyük ölçüde, suskun kalırlar!

GÜÇ, BASKI, ŞİDDET insanı korkutur, sindirir ve KÖLELEŞTİRİR!

“Korku” insani bir duygudur.

Çok şeyden korkar insan bu anlaşılabilir birşeydir de çoğu zaman..

Lakin

“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” diyede veciz bir söz vardır son Halife Hazret-i Ali’ye atfedilen..

Korku cumhuriyeti haline getirilen ülkemde artık insanlar etiketlenmekten fişlenmekten iktidar karşıtı bir görüntü sergilemekten o derece korkar oldularki bırakın haksızlık karşısında konuşmayı kendi haklarından bile vazgeçmiş duruma getirildiler..

Bu boşluk haliyle ortada bukalemun misali her ortamda renk değiştirebilen yeni bir familya da türetmiş durumda…

Baktığınız zaman ne fikirleri ne zikirleri nede hayat tarzları birbirini tutmayan tamamen ortama göre yada nemalandıkları zihniyete göre şekil alan insanlar doldurdu bir yerleri ve bunun dışındakilere yaşam hakkı tanımamaktada üstlerine yok!!!

Şayet bir davanız bir duruşunuz varsa inandığınız doğrular sizin rehberinizse ilk sizden kurtulmaya çalışıyor ilk siz ötekileştiriliyor ilk size tepki duyuluyor bukalemunlarla dolu camiada..

Ama Siz onların haliyle hallenirseniz onların her dediğine evet der koşulsuz biat ederseniz onlara göre siz de müslüman milliyetçi vatansever olabiliyorsunuz. Şayet haksızlıklarını, adaletsizliklerini yolsuzluklarını görüp DİLSİZ ŞEYTAN OLMAMAK için karşılarına geçerseniz işinizden, aşınızdan toplumdaki statünüzden derhal al-aşağı ediliyorsunuz ve kesinlikle vatan hainisiniz üstüne…

İşte biz bu kurguya korku cumhuriyeti demekteyiz.İnsanlar gerçekleri doğruları konuşmaktan korkuyor siniyor haksızlıklar karşısında tepkisizleşiyor artık.

Fakat cesaretiyle yaşamayanların esaretleriyle öleceklerinide unutuyorlar

Tarih cesur insanları yazmıştır zira , korkakları sinenleri bukalemunları değil

Renklilik güzeldir fakat kişi ortama göre renk almadığı sürece..

“Cesaretiyle yaşamayan esaretiyle ölür”

Yavuz Sultan Selim