ÇARPILAN KÜÇÜK YATIRIMCILAR

0
253

Bu ülkede paranın değer ve itibarını korumaktan, halkın ekonomik refahını temin etmekten sorumlu olması gereken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hiç mi hiç utanmadan, hiç mi hiç sıkılmadan “15 liradan, 16 liradan, 17 liradan dolar alanlar büyük finansörler değil. Büyük finansörler bu işin bir şekilde döneceğini bilir. Ama çarpılan kim oldu? Küçük yatırımcılar. Şimdi kara kara düşünüyorlar” dedi.

Gözlerinde dolar yeşilinin pırıltısı ile ışıl ışıl yanan Nureddin Nebati, bu sözleri ile dolar kuru üzerinden yaşanan servet transferini de adeta itiraf etmiş oldu.

Nureddin Nebati’nin gülerek, neredeyse “nasıl da kitledik” keyfi ile anlattığı bu olaydan bırak sorumluluk üstlenerek utanmayı, adeta zevk aldığı bile söylenebilir.

- Reklam -

Bahse konu konuşmada gelen bir diğer itiraf ise “Büyük finansörler bu işin bir şekilde döneceğini bilir.” Sözünde saklıdır!

Şimdi Nureddin Nebati’ye dönüp; kardeş, ortada bir insider trading mi var?

Bazı küçük kuşlar büyük finansörlere ötüp böyle bir operasyon yapılacağını haber vermiş olabilir mi?

Bu şekilde onların pozisyon alıp yüksek kurdan döviz satıp, düşük kurdan geri toplamasını sağlamış olabilir mi?

Sorularının sorulması gerekmez mi?

Yoksa büyük finansörler Recep beyin yüksek faize karşıyım politikasından bu kadar hızlı ve kesin bir dönüş yapıp, aniden yüksek hem de hazine ve döviz garantili yüksek faiz vereceğini nereden bilsinler değil mi?

Şimdi sizlere soruyorum bu kafadaki bir bakan tarafından yönetilen ekonomiye ve bu kafadaki bir ekip tarafından basılan paraya kim nasıl güvenebilir?

Bakınız açık söyleyeyim, dolar almak asla yatırım falan değildir!

Eğer al sat yapıp alım satım farkından para kazanmıyor ya da dolar enflasyonunun üstünde faiz almıyor da sadece birikiminizi dövizde tutuyorsanız ve hele hele bu dövizi vadesiz döviz mevduat hesabına yatırarak bankacılık sistemine sokuyorsanız, bankacılık sistemine faizsiz döviz kaynağı sağlıyor, büyük iyilik ediyorsunuzdur.

Birikim sahibi vatandaşların birikimlerini Türk Lirasında tutmayıp faiz geliri bile elde etmeden dövize ve altına yatırmasının tek bir sebebi vardır o da ekonomi yönetimine ve Türk Parasına duyulan güvensizliktir.

Türk vatandaşları Türk Parasına güvenmiyor, hızla değer kaybedeceğini ve birikimlerinin enflasyon ile eriyeceğini düşünüyor. Devlet enflasyonu doğru ölçmediği ve bankalar enflasyonun üzerinde bir faiz vermediği için insanlar en kolay yol olarak enflasyondan daha fazla korunacağı döviz mevduatlarını ya da altını tercih ediyor. Bu asla bir yatırım değil sadece enflasyondan korunma amaçlı bir gayrettir.

Bir finansal eylemin yatırım olabilmesi için enflasyondan fazla gelir getirmesi amaçlanmalıdır. Parasını dövizde faizsiz olarak tutan kişi sadece Türkiye’deki enflasyondan korunur, elinde faizsiz dolar tutuyorsa Amerika enflasyonundan, euro tutuyorsa AB enflasyonundan korunamaz. Bu yüzden Türk vatandaşlarının döviz ve altın alması bir yatırım ve kazanç gayreti değil esas itibarı ile Türkiye’deki enflasyondan korunma gayretidir. İnsanlar enflasyon korkusu ile likit ihtiyaçlarını döviz ve altında tutarken olası likit ihtiyaçlarından fazlasını ise gayrimenkulde değerlendirmekte arsa bina daire almaktadır.

Dolayısı ile Nureddin Nebatinin çarpıldılar dediği küçük yatırımcı kefen parasını enflasyondan korumaya çalışan Türk vatandaşlarıdır. Bu insanları bu duruma düşüren ise iş bilmez, beceriksiz ve liyakat sahibi olmayan politikacılar, o politikacılara akıl veren bürokratlar ve en nihayetinde iktidardır.

Bakın daha işin içinde bir art niyet var mı yok mu ona bile gelmedik. Bu gün değilse de elbet iktidar değiştiğinde böyle günlerde hangi muktedirlerin, hangi muktedirlerin akraba-i taallukatının , hangi muktedirlere ait firmaların yüksek kurdan döviz satıp düşük kurdan alarak voliyi vurduğunu Türk yargısı araştırıp ortaya çıkaracak ve kamuoyuna duyuracaktır. O gün geldiğinde Nureddin Nebatinin gözünde parıldıyan ışığın böyle bir ticaret ile ilişkisinin olup olmadığını da öğreneceğiz elbette…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz