ANTALYA’da 23 Nisan’da ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla kapılarını açacak EXPO 2016’da dünyanın en büyük canlı bitki heykel sergisi oluşturuluyor. 15 dönüm alana yerleştirilen 108 heykelin yapımında 700 bin adet bitki kullanılacak.

ANTALYA, – Türkiye’nin ilk canlı bitki heykel sergi alanı, 23 Nisan’da Antalya’da kapılarını açmaya hazırlanan EXPO 2016 Sergi Alanı’nda hayat buluyor. Kanadalı Mosaicultures Internationales De Montreal’in danışmanlığında yürütülen proje kapsamında Kanada’da yapımı tamamlanarak EXPO 2016 Alanı’na getirilen heykellerin bitkilendirme çalışmaları sürüyor. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bitki heykeller için Kanada’dan gelen uzmanlar ile Türk bahçıvanlardan oluşan ekip çalışmalarını büyük titizlikle yürütüyor. Çocuk Adası çevresinde 10 adaya yerleştirilen 108 bitki heykel, EXPO 2016’nın biyoçeşitlilik ve tarih alt temalarına uygun figürlerden oluşuyor.

 

23 NISAN’DA ‘CICEK VE COCUK’ TEMASIYLA KAPILARINI ACACAK OLAN TURKIYE’NIN ILK EXPO’SU EXPO 2016’DA DUNYANIN EN BUYUK CANLI BITKI HEYKEL SERGISI OLUSTURULUYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)

700 BİN ADET BİTKİ KULLANILACAK
Bitki heykellerde kullanılacak bitkilerin tamamı Antalya’da üretildi. Alanda yer alacak ve 4,5 m yüksekliğinde olacak prenses figürü üzerine 250 bin bitki yerleştirilecek. Bitki heykellerin tamamında ise yaklaşık 700 bin adet bitki kullanılacak. Bitkiler figürlerin üzerine uzmanlar tarafından tek tek yerleştiriliyor.
İlk buğdayın yetiştiği Mezopotamya’dan uygarlığın doğuşunun tasvir edildiği bitki heykel sergisinde; İpekböceği ve İpek Yolu efsanesi, Asya’da tarım ve evcilleştirme, Asya’da pirinç ve bambu ekimi, Afrika’da hayvan koruyucu kabile ‘Maasai’, umudu sergileyen ağaç diken adam gibi temalar işleniyor.
BİTKİ HEYKELLER ALANIN EN CAZİP YERLERİNDEN OLACAK
Bitki heykel çalışmaları hakkında bilgi veren EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, dünyanın en büyük canlı bitki heykel sergisinin Antalya’da yapıldığını belirterek şunları söyledi:
“Bu alanımız 15 dekara tekabül etmektedir. Bu alanımızı 10 farklı bölgeye böldük ve burada da 10 farklı bitki figürü olarak bitki heykellerini yapmaktayız. Bunların da her birinin ayrı teması var. Şu an bulunduğumuz alanda ağaç diken adamı görmektesiniz. Bu adam yaşam alanında hiçbir ağaç yok iken ilk ağacı dikmeye başlıyor sonraları da bu şekilde yaşam alanı haline dönüştürdüğü bir alan oluşturuyor. Bu alanımızda şu an ilk diktiği ağaç en büyük ağaç olarak, son diktiği ağaç en küçük ağaç olarak görülmektedir. Burası bir umut alanı olarak duruyor. Bitki heykellerin bulunduğu alan, EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nın en cazip, en çok gezilen ve en çok fotoğraf çektirilen alanı olacak.”(DHA)

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.