Çankırı’da tavukçuluk sektörü TKDK desteği ile büyüyor

0
552

ÇANKIRI – Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) katkıları ile Çankırı’da et tavukçuluğu sektörü hızla büyüyor. 
TKDK Çankırı Koordinatörü Ahmet Poyraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TKDK’nın Avrupa Birliği’nin kırsal kalkınma desteklerini yatırıma dönüştüren bir kurum olduğunu dile getirdi. 
Kurumun bugüne kadar destek verdiği sektörler hakkında bilgi veren Poyraz, şöyle konuştu:
“Genel olarak kırsal kalkınma yatırımlarını destekliyoruz. Et ve süt ürünlerinin işlenip pazarlanması, meyve sebze ürünlerinin işlenip pazarlanması ve su ürünlerinin yetiştirilip pazarlanması, desteklemelerimiz arasında bulunuyor. Bunun yanında kırsal turizm de bizim için destek verilen önemli alanların başında geliyor. Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık, seraların kurulması gibi yatırımları destekleyen bir kurumuz.”
Beyaz et sektörünün gelişmesinde önemli işler başardıklarını vurgulayan Poyraz, bu sektörde aralarında Çankırı’nın da olduğu 42 ilde destekleme yaptıklarını kaydetti.
Çankırı’da 2013’te proje almaya başladıklarından bugüne kadar 33 tavukçuluk tesisi ile sözleşme imzaladıklarını anlatan Poyraz, “Bunların 28’i şu anda üretimde. 5 projeye ait ödeme talep işlemleri devam ediyor. Ödemenin ardından onlar da üretime geçekler. Çankırı’da et tavuğu sayısı bu dönemde desteklerimizle iki kat artarak 2 milyon 143 bine yükseldi” dedi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz