Çankaya bu hafta da sanatla dolu

198

Başkentin Kültür Sanat Merkezi Çankaya, bu hafta da sergilerden panellere, tiyatro oyunlarından performans gösterilerine dek pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor

HABER MERKEZİ – Başkentin kültür sanat merkezi Çankaya, bu hafta da sergilerden panellere, tiyatro oyunlarından performans gösterilerine dek pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu haftanın açılış etkinliği bugün saat 12.00’de Çankaya Belediyesi Çayyolu Hizmet Binası’nda Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenecek olan “Anı Mektup Günü” etkinliği olacak. Aynı gün ayrıca Çağdaş Sanatlar Merkezi de 18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapsamında saat 14.00’de “18’in Halleri” adlı foruma ev sahipliği yapacak. Festival boyunca ayrıca Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konulu karma Karikatür Sergisi de ÇSM’de yer alacak.
10–16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında birlikte bir dizi etkinlik yapacak olan Çankaya ve Yenimahalle Belediyeleri, ilk olarak 12 Mayıs günü saat 14.00’de Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Yıldız Kenter Salonu’nda görme engelliler için sesli betimleme yöntemiyle özel olarak düzenlenmiş “Eyvah Eyvah” adlı filmin gösterimini yapacak. Salı gününün son etkinliği ise Çankaya Belediyesi Maltepe Yerleşkesi Yılmaz Güney Sahnesi’nin ev sahipliği yapacağı “TODAM 100. Yıl, Karakusunlar, Beysukent ve Ümitköy Çankaya Evleri Türk Sanat Müziği Konseri” olacak. Konser saat 19.30’da başlayacak.
BU HAFTA ENGELSİZ GEÇECEK
Engelliler Haftası etkinlikleri 13 Mayıs Çarşamba günü saat 11.30’da Cepa AVM’de düzenlenecek Flashmob Dans Gösterisi ve aynı gün saat 13.00’de Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Hikmet Çetinkaya Sergi Salonu’nda açılacak olan “Hep Beraberiz” adlı fotoğraf sergisiyle devam ediyor. Aynı gün saat 14.00’de ÇSM de Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen “Kadın Bedeni Savaş Yeri” adlı panele ev sahipliği yapacak.
Çankaya Belediyesi TODAM ve Çankaya Evleri’nin imzası haline gelen konserler bu hafta da devam ediyor. Çayyolu Çankaya Evi Türk Sanat Müziği Korosu saat 15.00’de Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tedavi gören askerler için sahneye çıkarken Emek TODAM Korosu’nun vereceği Türk Sanat Müziği Konseri de saat 19.30’da Yılmaz Güney Sahnesi’nde başlayacak.
FESTİVAL TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR
18. Uçan Süpürge Film Festivali, ÇSM’nin ev sahipliğinde 14 Mayıs günü saat 17.00’de düzenlenecek olan Yüzleşme Atölyesi ve 15 Mayıs saat 19.00’da gerçekleştirilecek olan “Olay Yeri Aile: Çocuk Gelinler” başlıklı panelle devam ediyor.
Engel tanımayanların deklanşöründen yansıyanların yer aldığı “Hep Beraberiz” adlı fotoğraf sergisi 14 Mayıs saat 13.00’de Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde açılırken, Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Tesisleri 15 Mayıs’ı tamamen Engel Tanımayanlar Şenliği’ne ayırdı.
MAHALLEMİ SEVİYORUM
ŞENLİKLERİ BAŞLIYOR
Bu yıl ikincisi düzenlenen Mahallemi Seviyorum Şenlikleri 16 Mayıs Cumartesi günü 14.00 – 19.00 saatleri arasında Seyranbağları Özgürlük Parkı’nda başlıyor. Aynı gün Galeri Uray da Trabzon Vakfı Fotoğrafçılık Kulübü’nün düzenlediği “Odak Noktası” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak. Saat 14.00’de açılacak olan sergi 22 Mayıs’a kadar görülebilir.
Mahallemi Seviyorum Şenlikleri kapsamında bu haftanın ikinci ve son etkinliği ise 17 Mayıs Pazar günü saat 14.00’de Lozan Park’ta başlayacak, yine akşam 19.00’a dek sürecek. Bu haftanın kapanış etkinliği ise 17 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de ÇSM’de açılacak olan seramik sergisi. Aynı zamanda Selçuk Üniversitesi Seramik Tasarım Bölümü Araştırma Görevlisi olan Selim Çınar’ın “Yolda” adlı sergisi 24 Mayıs’a kadar ÇSM A Galeri’de görülebilir. Anadolu insanının sıcak insan ilişkilerinin bir yansıması olan mahalle kültürü, her geçen gün yükselen apartman bloklarının arasında unutulmaya yüz tutarken Çankaya Belediyesi, bu dostluk, kardeşlik, güven ortamını yeniden yaşatmak ve sonraki kuşaklara aktarmak için kolları sıvadı. Çankaya Belediyesi bu amaçla bu yıl ikincisini düzenleyeceği “Mahallemi Seviyorum Şenliği”nde komşuları buluşturacak. Çankaya’nın beş farklı noktasında gerçekleştirilecek olan etkinlikler kapsamında müzik grupları, şiir, tiyatro, halk oyunları ve ‘Dünden Bugüne Mahallemiz’ başlıklı fotoğraf sergileri yer alacak.
BİR NESİL DAHA TADACAK
Çocukların da unutulmadığı şenliklerde, oyun hamuru etkinlikleri, nostaljik çocuk oyunları, drama çalışmaları düzenlenecek; çocuklar parklarda hep birlikte resim yapma keyfini yaşayacak. Özellikle unutulmaya yüz tutan mendil kapmaca, ip atlama, topaç çevirme, bez bebek yapma gibi oyunlar ile takım ruhunu aşılayan, paylaşmayı öğreten oyunlar çocuklarla buluşacak.
Mahallemi Seviyorum Şenliği’nin en önemli yanı ise nerede yapılacağından, içeriğinin nasıl olacağına kadar birçok konu mahalle sakinlerinin katıldığı toplantılarla belirlenlenmesi. Mahallelerde yaşayan üniversite öğrencilerinin de katkı sağlayacağı şenliklerde ayrıca semtte yaşayan sanatçılar da komşularına sahneden seslenme şansı bulacak.