Çanakkale Şehitlerine anlamlı gece

232

Yenimahalle Belediyesi, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla şehitleri anma programı düzenlendi. 

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yenimahalle Kaymakamı Mustafa Dündar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, Yenimahalle Belediyesi Başkanvekili Mehmet Kartal, Yenimahalle Belediyesi Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu, Hüseyin Boran, meclis üyeleri, gaziler, şehit aileleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Esat Aydoğan’ın sunuculuğunu yaptığı programa sela okunarak giriş yapıldı. Hınca hınç dolu olan salonda vatandaşlar, Dünya 1’incisi hafızlar Mehmet Bilir, Yaşar Çuhadar, Ömer Faruk Güney, Seyit Ali Çevik’in muhteşem seslerinden Kur’an-ı Kerim Tilaveti dinlediler. Büyülü atmosfer içinde “Destan 1915” isimli tiyatro gösterisini sinevizyon ile beraber izleyen Yenimahalleliler, mehteran ile de duygu dolu anlar yaşadılar.Hafız Fazlı Çoban ile dualara devam eden vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim Hatim Duası eşliğinde şehitlere hep bir ağızdan dua ederek “Amin” dediler.
Programda konuşma yapan Başkan Yaşar, milletlerin tarihlerini ve kaderlerini değiştiren büyük olayların olduğunu belirterek, “Tarihimizin en şerefli sayfalarından ve kaderimizi belirleyen olaylardan en önemlisi Çanakkale Zaferi’dir. Çanakkale sadece muharebe alanında ki bir kahramanlığı değil, tarih sayfalarından tamamen silinmek istenen bir ulusun diriliş destanıdır” dedi
Sözlerine devam eden Yaşar, “Çanakkale’de var olma mücadelesi veren ecdadımız sayesinde kurtuluş savaşının fitili ateşlenmiştir. Çanakkale’de zafer kazanılmasaydı, muhtemelen kurtuluş savaşı için ilk adım atılmamış olacak ve bugün bir Türkiye Cumhuriyeti’nden bahsedemeyecektik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anafartalar tepesinde yaktığı bağımsızlık meşalesi kurtuluş savaşının yolunu aydınlatmıştır. Yokluk içindeki vatan evlatları, teknolojik silahlarıyla vatan topraklarına hücum eden devletlere karşı Türk’ün ateşle imtihanını vermiş ve Çanakkale geçilmez haykırışını yapmıştır” diye konuştu.
250 bin vatan evladının ayakları yalın, üstü başı dökülmüş, yarım tayın ekmek ve hoşafla günlerce vatan savunması yaptığına da değinen Başkan Yaşar, “15 yaşındaki Edirneli Ahmet ile 65 yaşındaki Mardinli Bekir aynı toprakta koyun koyuna yatmaktadır. Bugün kendi öz vatanımızda nefes almamızı, özgürce yaşamamamızı sağlayan tüm Çanakkale şehitlerimizi, kendi kendimizi yönetme hakkı veren, bağımsızlığımızı bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum” dedi.
Dündar ise, herkesin birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğine vurgu yaparak, “Bugün birlik içinde beraber olmamız gereken bir gündür.