• Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Yazarlar Can Dostlarımızı Kurtarmanın Yolu

Can Dostlarımızı Kurtarmanın Yolu

-

Ankara Büyükşehir Belediyesi yarın (cumartesi) sokak hayvanları sorununun masaya yatırılacağı bir çalıştay düzenliyor.

Bu çalıştayı yeni belediye başkanının çok olumlu bir adımı olarak görüyor, burada şu kararların alınmasını diliyorum:

Sokakta yaşayan kedi ve köpekler uzman ekiplerce belediye bünyesindeki sağlık merkezlerine götürülerek kısırlaştırılmalıdır.

Kısırlaştırılan hayvanlar tekrar sokağa bırakılmamalı, belediye tarafından kent dışında oluşturulan dev hayvan parklarında her türlü ihtiyaçları giderilerek bakım altına alınmalı ve hayatlarının kalan sürelerini burada tamamlamaları sağlanmalıdır.

- Reklam -

İsteyen hayvan severler bir program dahilinde hayvan parklarını ziyaret ederek görevlilere yardım etmeli, hayvanlara sevgi ve şefkat göstermelidir.

Evlerde beslenen kedi ve köpeklerin kısırlaştırılmasına da önem verilmeli, söz konusu hayvanların sağlıklı ortamlarda yaşamalarını sağlayacak destek ve denetim hizmetleri de belediye tarafından yapılmalıdır.

Yurda evcil hayvan girişine izin verilmemeli, kaçak hayvan sokmak isteyenler caydırıcı cezalara çarptırılmalıdır.

Pet shoplarda hayvan satışına getirilen yasaklar bugüne kadar olduğundan daha dikkatli takip edilmeli, evcil hayvan sahibi olmak isteyenler belediyelere ait sağlık merkezi, barınak ve hayvan parklarına yönlendirilmelidir.

Hayvan hakları kanunu en kısa zamanda çıkarılmalı, hayvanların hayatına kast edenler ile onlara kötü muamelede bulunanlara mutlaka hapis cezaları getirilmelidir.

Sahipli her evcil hayvan için Tarım Bakanlığı ve belediyelere bağlı merkezlerden kimlik cüzdanları çıkarılmalı, bu cüzdanlar sayesinde hayvanların aşıları ve genel sağlık durumları, sevgi ve şefkat görüp görmedikleri dikkatle izlenmelidir.

- Reklam -
Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz