Ankara Büyükşehir Belediyesi yarın (cumartesi) sokak hayvanları sorununun masaya yatırılacağı bir çalıştay düzenliyor.

Bu çalıştayı yeni belediye başkanının çok olumlu bir adımı olarak görüyor, burada şu kararların alınmasını diliyorum:

Sokakta yaşayan kedi ve köpekler uzman ekiplerce belediye bünyesindeki sağlık merkezlerine götürülerek kısırlaştırılmalıdır.

Kısırlaştırılan hayvanlar tekrar sokağa bırakılmamalı, belediye tarafından kent dışında oluşturulan dev hayvan parklarında her türlü ihtiyaçları giderilerek bakım altına alınmalı ve hayatlarının kalan sürelerini burada tamamlamaları sağlanmalıdır.

İsteyen hayvan severler bir program dahilinde hayvan parklarını ziyaret ederek görevlilere yardım etmeli, hayvanlara sevgi ve şefkat göstermelidir.

Evlerde beslenen kedi ve köpeklerin kısırlaştırılmasına da önem verilmeli, söz konusu hayvanların sağlıklı ortamlarda yaşamalarını sağlayacak destek ve denetim hizmetleri de belediye tarafından yapılmalıdır.

Yurda evcil hayvan girişine izin verilmemeli, kaçak hayvan sokmak isteyenler caydırıcı cezalara çarptırılmalıdır.

Pet shoplarda hayvan satışına getirilen yasaklar bugüne kadar olduğundan daha dikkatli takip edilmeli, evcil hayvan sahibi olmak isteyenler belediyelere ait sağlık merkezi, barınak ve hayvan parklarına yönlendirilmelidir.

Hayvan hakları kanunu en kısa zamanda çıkarılmalı, hayvanların hayatına kast edenler ile onlara kötü muamelede bulunanlara mutlaka hapis cezaları getirilmelidir.

Sahipli her evcil hayvan için Tarım Bakanlığı ve belediyelere bağlı merkezlerden kimlik cüzdanları çıkarılmalı, bu cüzdanlar sayesinde hayvanların aşıları ve genel sağlık durumları, sevgi ve şefkat görüp görmedikleri dikkatle izlenmelidir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz