Çakaralmaz Kırıkkale ile Asalaya KARŞI

0
25

Şimdilerde Kadıköy Maarif Koleji’nin fahri GALATA Büyük Elçiliğini keyifle sürdürmekte olan emekli büyükelçi Uğur Ergun uzun zamandır Mehmet Öğütçü ile birlikte üzerinde çalıştıkları, 488 sayfa tekmili birden buram buram diplomasi kokan ‘Bir Başkadır Diplomatların Dünyası’ kitabını Destek Yayınlarından çıkardılar. Girişe alıntıladıkları ‘Eğer bir hikâyeyi anlatıyorsan, ondan hâlâ kurtulamamışsın demektir.

’Paulo Coelho deyişinde olduğu gibi iki kafadar sürdürebilir diplomatlık hayatlarında başlarından geçenleri iki ayrı kısımda teker teker hikaye etmişler. Seksen küsur hikayenin her birinde döneminin bir bilinmeyenini en esprili haliyle sergilenmişler. ÇAKARALMAZ KIRIKKALE İLE ASALA’YA KARŞI’ hikayesini özellikle soluksuz okuduğum, Gümrük birliğinin kimin eseri olduğunu birinci elden öğrendiğim, diplomasinin siyasi, ticari, enerji ve askeri boyutlarında etkin görevler üstlenen, şimdi merkezi Londra’daki Global Resources Partnership, London Energy Club ve Bosphorus Energy Club başkanlığını yürüten Mehmet Öğütçü’ nün yüksek hoşgörüsüne sığınarak, okuldaş ağabey torpiliyle Uğur Ergun’a yoğunlaşacağım. Hem de ‘Ünal Özüak, onu şöyle anlatıyor’ diye kitaba aldıkları hakkında ki görüşlerimi yineleyerek; ‘Karşılıklı görüşürken kendinizi Buckingham Sarayı’nda gibi hissediyorsunuz.

Sizi katiyen ezmeden, ukalalık etmeden, gıcık yapmadan salt davranışlarıyla bütün adabımuaşeret kurallarını yeniden hatırlamanızı sağlar. Ayaküstü kurs alırsınız. Öyle ki oturduğunuz yerde karşısında ayak ayak üstüne atıp atmamakta kuşkuya düşersiniz. Bal Mahmut’un torunu gibi ağzından bal damlayan, çok nüktedan, belagat gurusu bir adam değildir ama ağzına ve davranışlarına baktırır, kendine hayran bıraktırır insanı. Büyükelçilik yaptığı yerlerle ilgili, başka hiçbir yerde bulamayacağınız, bilgi ve yaşanmışlıklarını laf arasında, aklınızda kolayca kalabilecek, başka sohbetlerinizde kullanabileceğiniz anekdotlarla geçer. Hafıza bankası gibidir. Birini veya bir olayı sorarsanız sadece sorguladığınızın kişiliği hakkında değil dönemine ait bütün vital detayları önünüze sürer.’ Sınıf arkadaşlarının KMK lise yıllarında onu “sakin güç” olarak tanımlıyordu. Bu ünvanı hayatı boyunca hiç yakasından düşmedi.

- Reklam -

Sakin olmasına sakin ama müthiş̧ keskin, kararlı ve prensiplerine bağlı bir güç olarak sivrildi hem meslek hem de özel yaşamında. Demokratik Alman Cumhuriyeti’nde ikinci kâtip olarak başladı. Cidde Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı Cenevre Ofisi nezdinde TC Temsilciliği’nde başkâtip, Londra ve Washington’da müsteşar, nihayet Doha ve Wellington’da da büyükelçi olarak görev yapan ve bu güne kadar hariciyeci kalan Ergun Asala’lı günleri GÖREVİMİZ TEHLİKE başlıklı anlatıyor…ve gri anılardan alıp sizi tarihin esprili sayfalarına götürüyor… Zamanında Ertekin Cafe’yle ve orada otuz yıl boyu süren muhabbetlerimizle  özdeşleştirdiğim  Burhan Felek’in ‘Recebin Kahvesi’nin müdavimlerinden fularlı, kucağında fino köpekli ‘Konsolos bey’ tiplemesini gözümde çok büyüttüğümü, hariciyecilerin Konsolos atanınca hüngür şakır olduklarını Uğur ağabeyden okudum… Ne delikanlıların hariciyecilik rüyaları başlamadan bitmiş hikayeleri okuyunca hayret edeceksiniz… Kalburüstü farklı diplomatlardan alınan çeşitli hikayeleri de ekledikleri kitaplarında başka bir yerde bulamayacağınız bir Diplomat fotoğrafı çekmişler…Ellerine sağlık..


BİR BAŞKADIR DİPLOMATLARIN DÜNYASI
DESTEK YAYINLARI
Yayıncı Sertifika No. 13226

ISBN 978-625-441-331-5

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz