Büyükşehir ‘e tam yetki

0
294

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolünde yaptırım uygulama yetkisini, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yeni uygulamayla, çevreyi kirletenler ve izinsiz kaçak hafriyat dökenlerle tek elden, daha etkin, caydırıcı ve hızlı mücadele edileceğini, zaman kaybının da önleneceğini söylediler. Bakanlıkça, “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” hükümleri doğrultusunda idari yaptırım uygulama yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesiyle, bu hükümlere aykırı hareket eden, kaçak hafriyat, moloz ve inşaat yıkıntı atıkları döken kişilere 46 bin 501 TL, kurum ve kuruluşlara da 139 bin 503 TL para cezası uygulanacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 14 Temmuz 2015 tarihli “olur”u ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredilen yetki kapsamında yapılacak denetimler, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nca yürütülecek.
TEK ELDEN, DAHA ETKİN
VE HIZLI DENETİM…
Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, mevcut durumda Ankara sınırları içinde hafriyat döküm yerlerinin kontrol altına alınması, çevre kirliliğine neden olan unsurların ortadan kaldırılması için hafriyat, moloz v.s. dökümlerinin denetim ve kontrolünün Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldüğünü belirterek, şu bilgileri verdiler:
“Hafriyat kamyonları, zabıta ekipleri tarafından daha önce de denetleniyordu ve Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılıyordu. Çevre Bakanlığı’ndan alınan yetki devriyle, bundan sonra cezai işlemler Çevre Kanunu’na göre yapılacak. Böylelikle denetimler daha etkin ve caydırıcı olacak. Ayrıca Çevre Kanunu’na göre işlem yapılması gereken hallerde, idari yaptırım kararı vermesi için tutanaklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmekteydi. Bu da bürokrasiyi artırıyor, zaman kaybına yol açıyordu.
Artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 14.07.2015 tarihli ve 11565 sayılı ‘olur’u ile Çevre Kanunu’na göre idari yaptırım kararı verme yetkisini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devretmiştir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz